Мугуруса прекъсна серията на Контавейт и достигна полуфиналите

WTA Finals, групова фаза

Гарбине Мугуруса – Анет Контавейт 6-4, 6-4

Гарбине Мугуруса достигне до полуфиналите на турнира на WTA в Гуадалахара след двусетов успех над Анет Контавейт. Двукратната шампионка от Големия шлем изигра най-силния си мач от началото на турнира и прекъсна серията на естонката от 12 поредни победи, заемайки второто място в група „Теотиуакан“. Така за пръв път в историята ще има две испанки на полуфиналите в надпреварата, след като Паула Бадоса вече си осигури място в следващата фаза.

Мугуруса и Бадоса ще се изправят една срещу друга в битка за място на финала.

Контавейт пласира повече уинъри (17-13), но за сметка на това Мугуруса записа повече асове (7-2) и допусна по-малко непредизвикани грешки (20-29). Испанката беше по-резултатна както на сервис (43-40), така и на ретур (24-19) и реализира две от шестте си точки за пробив (33%), докато нейната опонентка не успя да оползотвори нито един от трите брейкпойнта, до които достигна.

„Невероятно е, че в турнира останаха четири тенисистки и две от тях са испанки. Това само показва, че сме страхотна школа и че нивото на испанския тенис е много високо. Предстои ни забавен и, както вие казахте, исторически мач. Днес залогът беше „Всичко или нищо“. Никога не е хубаво да започнеш групова фаза със загуба. Да реагирам с две победи и да се класирам за полуфиналите е наистина невероятно. Това определено беше най-силния ми мач в турнира досега. Гледах мачовете на Анет през последните седмици и сега постоянно се чудех дали аз ще бъда тази, която ще я спре“ – каза Мугуруса след мача.

За Мугуруса това бе трети мач във вечерната сесия, докато предходните два мача на Контавейт бяха през деня. Непознатите за естонката условия оказаха влияние върху играта ѝ още от началото на мача и тя не се движеше по корта толкова добре, колкото в предходните си двубои, като в същото време атаките ѝ не бяха толкова ефективни. Това помогна на Мугуруса да реализира ранен пробив, който впоследствие затвърди за 2-0. Испанката имаше възможност да натрупа още по-комфортна преднина, но в третия гейм пропусна три поредни брейкпойнта и позволи на Контавейт да редуцира пасива си.

Двукратната шампионка от Големия шлем обаче беше много солидна при своите подавания и не позволи на естонката да върне брейка. В десетия гейм Контавейт стигна до две възможности за пробив, но и в двата случая изпрати топката в аут при атака с форхенд и Мугуруса имаше нужда от само един шанс, за да приключи сета при 6-4.

Вторият сет се разви по идентичен начин – Мугуруса записа ранен брейк за 2-0, след което продължи да печели сравнително лесно сервис геймовете си. Значително по-големият опит на испанката в подобни мачове си пролича и тя успя да съхрани преднината от два гейма, триумфирайки с 6-4, 6-4 след час и половина игра.