Мугуруса запази шансовете си в Гуадалахара след обрат над Крейчикова

WTA Finals, групова фаза
Гарбине Мугуруса – Барбора Крейчикова 2-6, 6-3, 6-4

Гарбине Мугуруса запази шансовете си да излезе от груповата фаза на Финалите на WTA в Гуадалахара, след като във втория си мач от турнира постигна обрат 2-6, 6-3, 6-4 над №2 в схемата Барбора Крейчикова.

И двете бяха загубили първите си мачове, което допълнително увеличаваше напрежението преди срещата им. Въпреки втората си загуба обаче и чехкинята запазва теоритични шансове да продължи напред в турнира при евентуална въртележка между нея, Мугуруса и Каролина Плишкова. В първия мач за деня Анет Контавейт бе категорична срещу Плишкова и така си гарантира място на полуфиналите. В мачовете в неделя Мугуруса играе с Контавейт, а Крейчикова с Плишкова.

Двубоят в Гуадалахара бе четвърти сблъсък през сезона между Мугуруса и Крейчикова като чехкинята бе спечелила мачовете им в Синсинати и на US Open. След началните четири гейма чехкинята бе тази, която започна да играе по-добре и така след 36 минути на корта достигна до 6-2 в първия сет. В него тя реализира и трите си шанса за пробив, възползвайки се максимално от проблемите на испанката – само 2 уинъра и 18 непредизвикани грешки.

„Не започнах добре в първия сет. Във втория публиката ми помогна“, коментира след това Мугуруса. „Казах го преди и наистина го мисля, защото те ме подкрепят. Осъзнах го и си казах, че няма да напусна корта без да дам най-големият отпор на Барбора.“

Във втората част тенисистката с венецуелски корени поведе с 4-1 преди шампионката от Ролан Гарос да върне пробива пасив до 3-4. Само че Мугуруса отново я проби и на собствен сервис затвори сета за 6-3. В този втори сет тя покачи нивото на първия си сервис, печелейки 76% от точките на него като реализира и 10 уинъра, намалявайки грешките на 12.

Ключът бе в началото на третия сет. Мугуруса проби при шестия си брейкбол в продължил 12 минути гейм, а до края на мача не допусна нито един брейкбол. При 5-4, 30-30 тя реализира шестия си ас в мача, след което реализира и мачбола за крайния успех след 2 часа и 10 минути.

„В първия сет не вършех достатъчно. Всеки път, когато сервирах тя ме пробиваше или не доминирах. Сервисът е голямо оръжие тук на висока надморска височина. Трябваше да направя нещо различно. Концентрирах се върху това да пласирам много първи сервиси, за да мога да взимам подаванията си, а после да опитам да я пробия. Това бе ключово днес.“

За чехкинята загубата бе рядка, тъй като през сезона тя имаше 39-2 при спечелен първи сет и 13-2 в мачове с трети сет.

„Тя сервира много добре. Знам, че може да вдигне нивото. Много е трудно, когато сервира добре, особено тук с тези тежки условия. Опитвах да намеря отговор. Накрая не успях“, коментира Крейчикова, която все пак е доволна от мача. „Справих се добре. Радвам се, че с всеки изминал ден се подобрявам и ставам по-добре. За мен това е много добре. Днес мачът бе много равностоен. Накрая аз имах малшанс. Така гледам на мача.“