Острава: Швьонтек и Сакари оформиха полуфинал помежду си

J&T Banka Ostrava Open, четвъртфинал

Ига Швьонтек – Елена Рибакина 7-6(5), 6-2

Мария Сакари – Тереза Мартинцова 7-5, 6-3

Ига Швьонтек продължи силното си представяне на WTA 500 турнира в Острава и достигна до полуфиналите след двусетов успех над седмата в схемата Елена Рибакина. Полякинята бе много близо до това да загуби първия сет, след като допусна обрат от 3-1, но във втората част контролираше напълно случващото се на корта и заслужено стигна до успеха.

Миналогодишната шампионка на Ролан Гарос записа по-малко асове (1-2), но в същото време направи и много по-малко двойни грешки (2-8), а освен това имаше сериозно преимущество при спечелените на ретур точки (34-22). Швьонтек реализира четири от осемте си точки за пробив (50%), докато Рибакина оползотвори два от трите си брейкпойнта (67%).

Рибакина спечели откриващия гейм, но след това Швьонтек реализира първия пробив в мача и поведе с 3-1. Казахстанската тенисистка обаче върна брейка и възстанови равенството, след което спечели седмия гейм на нула, осъществявайки пълен обрат за 4-3. Швьонтек възстанови равенството, но след това пропусна две поредни точки за пробив и Рибакина се доближи на гейм от спечелването на сета.

Световната номер 6 обаче не позволи на опонентката си да реализира решаващ пробив и така се стигна до тайбрек. Той започна по-добре за Швьонтек, която поведе с 3-1, но Рибакина постепенно взе инициативата и направи резултата 5-4 в своя полза. Първата в схемата обаче не загуби самообладание и реализира три безответни точки, като по този начин спечели първия сет със 7-6(5).

Втората част започна вихрено за Швьонтек, която реализира ранен пробив и натрупа комфортен аванс от 3-0. Рибакина намали изоставането си, но нейната опонентка бързо си върна инициативата и увеличи преднината си на 5-1. Казахстанката бе решена да се бори докрай и върна един от пробивите, а в осмия гейм спаси два мачбола. Швьонтек обаче не позволи на полуфиналистката от Олимпийските игри да продължи да се надява на обрат и триумфира със 7-6(5), 6-2 след 1 час и 43 минути на корта.

Междувременно нейната опонентка на полуфиналите, Мария Сакари, си осигури място в следващата фаза след като елиминира представителката на домакините Тереза Мартинцова. Гъркинята изигра пореден силен мач, като владееше инициативата през почти цялото време и не загуби сет и във втория си мач в турнира.

Сакари поведе с 2-0 след ранен пробив, а впоследствие задържа преднината от два гейма до 5-3. Сетът изглеждаше решен, но Мартинцова демонстрира непримиримост и върна брейка, записвайки два поредни гейма на 15. Полуфиналистката от US Open обаче не допусна обрат и наложи непосилно за опонентката си темпо, като това ѝ помогна да надделее със 7-5 в първата част.

Вторият сет започна с гейм за Мартинцова, но радостта на чехкинята не продължи дълго, тъй като Сакари отговори с гейм на нула, след което осъществи пълен обрат и поведе с 3-1. Гъркинята можеше да направи преднината си още по-сериозна, но в петия гейм пропусна точка за пробив и Мартинцова редуцира пасива си.

Двете си размениха по още един гейм, след което Сакари отново спечели подаването си за 5-3. Мартинцова не бе далеч от това отново да намали изоставането си, но в деветия гейм гъркинята осъществи обрат от 0-30 и записа решаващ пробив, който ѝ донесе победата със 7-5, 6-3 след 1 час и 37 минути на корта.