Острава: Швьонтек се справи в два сета с Путинцева

Поставената под №1 Ига Швьонтек преодоля трудното начално предизвикателство от Юлия Путинцева, за да стигне до четвъртия си четвъртфинал през сезона след 6-4, 6-4 за час и 47 минути игра.

Двубоят бе от втория кръг на турнира от категория WTA 500, след като полякинята почиваше на старта.

За нея това е едва втори турнир на закрито на ниво WTA след този в Будапеща през 2019-а, когато достигна втори кръг. В първия мач помежду им Путинцева демонстрира, че е във форма и затрудни максимално своята съперничка.

Двете изиграха хубав мач, изпълнен с интересни разигравания и размени от всички позиции на корта. Вариативността на казахстанката определено тества до максимум Швьонтек, но полякинята остана вярна на себе си през целия мач и наложи волята си в най-важните моменти.

24 часа по-рано Путинцева имаше нужда от 3 часа и 24 минути за успех над Жанг Шуай и поне в началото изглеждаше, че това ѝ влияе. Тя губеше с 0-3 преди да стигне до изравняване след три много равностойни гейма, които спечели. Швьонтек обаче спечели последните 8 точки в сета, за да стигне до успеха в него.

Във втората част шампионката от Ролан Гарос 2020 започна все по-често да печели дългите разигравания. При 3-2 тя пропусна три брейкбола, а при 4-4 на свой ред отрази два шанса за пробив, като в този момент реализира четвърти ас и брилянтен бекхенд уинър.

В последния гейм на мача Путинцева направи твърде много грешки и Швьонтек се възползва.

„Беше много тежко. Тя тичаше за всяка топка, беше много сложно да завършвам разигравания, особено с толкова бавна настилка. Тя достигаше до всичко и се бореше до края, дори накрая трябваше да завърша три пъти при мачбола“ – коментира победителката.

„Много съм доволна, че спечелих, защото за мен обикновено е много трудно срещу такива играчи.“

Петра Квитова загуби сет, но започна с победа участието на домашния си турнир, на който е поставена под №2 – 6-1, 6-7(4), 6-3 над Анастасия Потапова.  За нея следва мач срещу Жил Тайхман или Алисън Риск.

На четвъртфинал е и Анет Контавейт, отстранила деветата поставена Паула Бадоса след 6-3, 6-4. Естонката очаква за съперничка в топ 8 по-добрата от двубоя между №3 Белинда Бенчич и Сара Сорибес Тормо.

По-рано през деня финалистката от Люксембург през миналата седмица Йелена Остапенко победи Анна Блинкова след 6-4, 6-0 за само 66 минути. Финалистката от Портороз Алисън Риск пък обърна от 1-3 в третия сет за крайното 6-4, 1-6, 6-4 срещу квалификантката Фиона Феро.