Швьонтек не остави шансове на Рус, Пера елиминира Кербер

Australian Open, първи кръг

Ига Швьонтек – Аранча Рус 6-1, 6-3

Бернарда Пера – Анджелик Кербер 6-0, 6-4

Шампионката на Ролан Гарос Ига Швьонтек се класира за втория кръг на Australian Open след убедителна победа в два сета над 74-тата в света Аранча Рус. Това бе осма поредна победа за полякинята на турнир от Големия шлем, като тя не е загубила нито един сет в тези мачове.

Във втори кръг Швьонтек ще се изправи срещу 76-тата в света Камила Джорджи.

Рус бе по-агресивна на сервис и записа повече асове (4-0), но и направи повече двойни грешки (3-0). Швьонтек имаше голямо предисмтво при спечелените както на първи (73%:56%), така и на втори сервис точки (54%:26%). Полякината обаче показа бе доста колеблива при точките си за пробив. Тя реализира само пет от 17-те си възможности (29%), докато в същото време Рус оползотоври единствения брейкпойнт, който се откри пред нея.

Мачът започна отлично за Швьонтек, която успя сравнително лесно да поведе с 3-0 макар да пропусна два точки за пробив във втория гейм. Рус намали резултата, след което поведе с 30-0 в петия гейм, но Швьонтек осъществи обрат и направи резултата 4-1 в своя полза. Полякинята продължи да доминира и спечели и следващите два гейма, като реализира първия сетпойнт, който се откри пред нея, спечелвайки сета с 6-1 след 33 минути игра.

Швьнтек пропусна още два брейкпойнта в откриващия гейм на втория сет, като това позволи на Рус да поведе в резултата за пръв път в мача. Холандката увеличи преднината си след като проби сервиса на своята опонентка, но след това Швьонтек намали на 2-1 въпреки че пропусна още четири точки за пробив в третия гейм.

Световната №17 отново намери верния ритъм и спечели още три безответни гейма преди Рус да успее да прекъсне серията ѝ и да намали пасива си на 4-3. Швьонтек обаче отговори с гейм на нула, след което стигна до два поредни мачбола. Тя бяха спасени от Рус, но малко след това полякинята получи нова възможност да приключи мача и този път бе доста по-прецизна, оформяйки крайното 6-1, 6-3.

„Не знам защо се получава така, но винаги играя по-добре на турнирите от Големия шлем. Може би разликата е в подготовката, а може би просто усещам, че тази мачове са идеални за мен. Моята цел е да бъда постоянна, така че искам да играя добре на всеки един турнир. Много съм щастлива, че играя толкова добре на турнирите от Шлема“ каза Швьонтек след мача.

Полякинята коментира и предстоящия си сблъсък с Камила Джорджи във втори кръг. Двете се изправиха една срещу друга на същата фаза преди две години, като италианката спечели категорично с 6-2, 6-0. „Спомням си, че онзи мач беше много труден за мен, защото никоя от опонентките ми дотогава не бе играла толкова бърз тенис. Мисля, че се развих много оттогава. Трябва да съм готова за всичко, защото тя е способна да играе чудесно, а настилката е подходяща за нея. Ще видим какво ще стане. От тактическа гледна точка ще бъда подготвена за всичко и ще се стремя просто да играя своята игра“ добави шампионката на Ролан Гарос.

Днешният ден обаче не бе никак добър за друга шампионка от Големия шлем – Анджелик Кербер. Германката напусна турнира в Мелбърн още след първия си мач след като загуби с 0-6, 4-6 от американката Бернарда Пера, която ще играе срещу Зарина Диас в следващата фаза.

Най-сериозно предимство Пера имаше по отношение на спечелените на втори сервис точки, където записа 62% успеваемост срещу едва 25% за Кербер. Световната №63 реализира пет от единадесетте си брейкпойнта (45%), докато Кербер оползотвори един от четирите си опита (25%).

В първия кръг Бера доминираше категорично над шампионката в турнира за 2016 г. и контролираше напълно събитията на корта. Американката проби сервиса на Кербер още в първия гейм, след което продължи да играе много по-добре и спечели сета с 6-0 след едва 19 минути игра.

Бера продължи да се представя отлично и започна втория сет с два поредни гейма на нула. В третия, който бе и най-дългият в мача, американката пропусна четири брейкпойнта, но въпреки това успя да се наложи над именитата си опонентка и увеличи преднината си в сета на 3-0.

Кербер успя да върне интригата като проби сервиса на Бера, след което намали резултата на 3-2 преди американката да прекъсне устрема ѝ, спечелвайки шестия гейм. Бившата №1 в света обаче продължи да се бори и в хода на сета намали резултата до 5-4, а в десетия гейм стигна до три поредни точки за пробив. Всичките обаче бяха спасени от американката, пред която се откри първата възможност за спечелването на мача. Кербер избегна опасността, но само временно, тъй като малко след това Бера реализира втория си мачпойнт и оформи крайното 6-0, 6-4 след 1 час и 12 минути на корта.