Швьонтек отново не загуби сет и е на финал в Аделаида

Adelaide International, полуфинал

Ига Швьонтек – Джил Тайхман 6-3, 6-2

Ига Швьонтек се класира за финала на турнира в Аделаида след убедителна победа в два сета над 61-вата в света Джил Тайхман. Така шампионката на Ролан Гарос достигна до финал на WTA турнир за пръв път от почти две години насам. За последно това се случи в Лугано през април 2019 г., когато полякинята загуби от Полона Херцог в заключителния сблъсък.

На финала Швьонтек ще се изправи срещу победителката от мача между Кори Гоф и Белинда Бенчич.

Световната №18 имаше леко предимство по отношение на спечелените както на първи (27-23), така и на втори сервис точки (10-8). В хода на мача Швьонтек реализира три от осемте си брейкпойнта (38%), докато Тайхман не успя да оползотвори единствената открила се пред нея възможност.

Швьонтек първа успя да вземе преднина в мача, но нейната опонентка възстанови равенството. Полякинята обаче отново излезе напред след гейм на нула, а впоследствие реализира пробив и увеличи преднината си на 4-1. При 5-2 Швьонтек стигна до възможност за спечелването на сета, която бе спасена от Тайхман и тя намали изоставането си. Шампионката на Ролан Гарос обаче спечели деветия гейм на 15 и по този начин се наложи с 6-3 в първата част.

Тайхман поведе във втория сет, но Швьонтек изравни, а в третия гейм имаше възможност да пробие сервиса на опонентката си. Полякинята обаче не се възползва от този шанс и Тайхман си върна водачеството при 2-1. Швейцарката можеше да увеличи преднината си, тъй като в стигна до брейкпойнт в четвъртия гейм, но този път Швьонтек избегна опасността и отново възстанови равенството.

От този момент нататък първата ракета на Полша наложи непосилно за Тайхман темпо и спечели и следващите четири гейма, като по този начин оформи крайното 6-3, 6-2 в своя полза след 1 час и 22 минути игра.