Шварцман с перфектен старт, №335 в света е на 1/4-финал в Буенос Айрес

Cordoba Open, втори кръг
Диего Шварцман – Марко Чекинато 6-2, 6-2
Хуан Мануел Черундоло – Миомир Кецманович 6-7(3), 7-5, 6-2

През тази седмица в Кордоба Диего Шварцман ще опита да изпълни една от мечтите си – да спечели титла на родна земя. До момента световният №9 има 3 АТР трофея, но нито един от тях не е дошъл на турнирите на клей в Аржентина.

В Кордоба той е поставен под №1, а началото за него бе перфектно – 6-2, 6-2 над Марко Чекинато в мач от втория кръг, противопоставил двама бивши полуфиналисти от Ролан Гарос.

Шварцман се нуждаеше от по три сета за успех в предишните си два мача с Чекинато, но сега му отне само 71 минути за успеха срещу тенисисиста, който в първия мач помежду им нанесе болезнено поражение на аржентинеца – 6-1, 6-2 във финала в Буенос Айрес през 2019.

„Много съм доволен. Това е първият ми мач на клей от Ролан Гарос, така че минаха много месеци. Подготвях се на други настилки. Да се завърна в моята страна и и да изиграя по този начин първия си мач на клей през годината е много добро начало.“

Шварцман спечели 58% от точките на ретур на първи сервис и проби Чекинато пет пъти в хода на мача. През миналата година аржентинецът остана на един сет от титлата в Кордоба, но тази година е решен да стигне до трофея.

Следващият му съперник ще бъде Алберт Рамос-Виньолас, който победи Томас Мартин Ечевери с 2-6, 7-6(5), 7-5 за 2 часа и 49 минути. Квалификантът спечели 12 точки повече от испанеца в целия мач, но Рамос-Виньолас използва трите си брейкбола, за да стигне до успеха.

В същото време продължава невероятното представяне на световния №335 Хуан Мануел Черундоло. 19-годишният талант, който преди два дни спечели срещу Тиаго Сейбот Вилч в дебюта си на АТР тура, вече е и на първия си четвъртфинал след 6-7(3), 7-5, 6-2 над третия в схемата Миомир Кецманович за 2 часа и 19 минути. Левичарят проби сърбина шест пъти, за да стигне до най-големия успех в кариерата си.

„Много съм щастлив. Не знам как да го опиша. Лудост е, невероятно“, каза Черундоло след успеха. „Оценявам момента и сега ще си почина, защото утре играя отново. Много съм щастлив, но и фокусиран върху следващия си мач.“

Неговият три години по-голям брат Франсиско Черундоло се изявява страхотно на Чалънджър тура, а в същия ден като Хуан Мануел, и Франсиско постигна първата си АТР победа. Той обаче загуби от Федерико Кория във втори кръг.

За Хуан Мануел това бе трети успех в Кордоба, тъй като той мина през квалификациите. В опит да стигне и до полуфинал той ще срещне седмия в схемата Тиаго Монтейро, който се справи в два сета с Роберто Карбайес Баена – 6-3, 6-4.

Черундоло е и най-младият аржентинец с победа на АТР тура от Хуан Мартин дел Потро през 2007 година.