Швьонтек се справи с Ковинич и отново е във втората седмица на Ролан Гарос

Ролан Гарос, трети кръг

Ига Швьонтек – Данка Ковинич 6-3, 7-5

Ига Швьонтек достигна до осминафиналите на Ролан Гарос след чиста победа над световната №95 Данка Ковинич. Полякиянта трябваше да положи сериозни усилия във втория сет, но въпреки това не позволи на опонентката си да ѝ отнеме контрола върху мача. Така Швьонтек достигна до втората седмица на Откритото първенство на Франция и в четвъртото си участие в турнира.

Следващата ѝ опонентка ще бъде Цинвен Джън или Ализе Корне.

И двете опонентки записаха по 13 уинъра, но Швьонтек не направи нито една двойна грешка срещу четири на Ковинич, а непредизвиканите ѝ също бяха по-малко (23-31). Представителката на Черна Гора реализира и трите си брейкпойнта, но това се оказа недостатъчно, тъй като световната №1 оползотвори пет от десетте си шанса за пробив (50%).

Двубоят започна вихрено за Швьонтек, която въпреки добрата игра в защита на своята опонентка успя да реализира ранен пробив и да поведе с 3-0. Впоследствие обаче Ковинич започна да атакува много по-уверено, като атаките ѝ с бекхенд по правата нерядко затрудняваха шампионката за 2020 г. Това помогна да световната №95 да върне един от пробивите, намалявайки резултата на 4-3. След почивката обаче Швьонтек се завърна като преобразена на корта и реагира по най-добрия начин, записвайки два поредни гейма на нула за 6-3.

Вторият сет започна със сервис гейм на нула за Ковинич, но световната №1 бързо си върна инициативата и осъществи два последователни пробива за 4-1. Мачът изглеждаше решен, но Ковинич сътвори изумителен обрат, преди Швьонтек да прекъсне серията ѝ и да възстанови равенството при 5-5.

Ковинич опита отново да намери пролуки в защитата да първата поставена, но това доведе до множество грешки от нейна страна. Швьонтек се възползва максимално от това и реализира брейк, който впоследствие затвърди за крайното 6-3, 7-5.