Швьонтек започна защитата на титлата с разгромна победа

BNP Paribas Open, втори кръг

Ига Швьонтек – Клеър Лиу 6-0, 6-1

Ига Швьонтек започна участието си в Индиън Уелс с разгромен успех над световната №56 Клеър Лиу. Защитаващата титлата полякиня не остави никакви шансове на представителката на домакините и записа най-изразителния си успех от началото на сезона, който бе неин девети в последните ѝ десет мача в Тура.

В следващата фаза световната №1 ще се изправи срещу Пейтън Стърнс или Бианка Андрееску.

Швьонтек направи една двойна грешка повече (3-2), но бе значително по-резултатна както на сервис (30-15), така и на ретур (27-11). Полякинята спечели 80% от точките си на първи начален удар (24/30) и реализира пет от деветте си шанса за пробив (56%), докато Лиу не стигна до нито един брейкпойнт в хода на двубоя.

Началото на мача бе сравнително оспорвано, като Лиу положи сериозни усилия в дефанзивен план, но въпреки това Швьонтек реализира ранен пробив и поведе с 2-0. От този момент нататък трикратната шампионка от Големия шлем подобряваше все повече представянето си и установи пълен контрол върху мача. Световната №1 даде само две точки в последните четири гейма от сета, надделявайки с 6-0 само за 24 минути.

Във втория сет съотношението на силите не се промени. Швьонтек продължи да бъде много агресивна от основната линия и да диктува играта чрез силни и прецизни удари по цялата ширина на корта. При 5-0 Лиу най-после прекъсна серията на първата поставена и спечели подаването си, но това бе единственият позитивен момент за нея в мача, тъй като Швьонтек се възползва от възможността да сервира за мача и триумфира с 6-0, 6-1 след 64 минути на корта.