Швьонтек нямаше проблеми и срещу Самсонова

Dubai Duty Free Tennis Championships, осминафинал

Ига Швьонтек – Людмила Самсонова 6-1, 6-0

Ига Швьонтек продължава да демонстрира изумителна форма в Близкия изток. След като миналата седмица спечели по безапелационен начин титлата в Доха, днес световната №1 достигна до четвъртфиналите в Дубай след нова разгромна победа, този път над Людмила Самсонова. Швьонтек не изпита никакви затруднения срещу рускинята, като е загубила само 8 гейма в последните си 5 мача.

Всички тенисистки, които шампионката на Ролан Гарос и US Open победи в тези двубои, са финалистки от Големия шлем или играчи от Топ 20 (Даниел Колинс, Вероника Кудерметова, Джесика Пегула, Лейла Фернандес, Людмила Самсонова).

Няолко часа по-късно стана ясно, че Швьонтек е директно на полуфинал. Причината е, че нейната съперничка на четвъртфинал Каролина Плишкова се отказа заради болест, след като днес елиминира Ангелина Калинина.

Самсонова записа повече асове (5-2), но и направи повече двойни грешки (2-0), а Швьонтек бе по-резултатна на начален удар (31-23). Трикратната „мейджър“ шампионка спечели 74% от точките си на първи сервис (23/31) и реализира пет от десетте си шанса за пробив (50%), докато Самсонова не стигна до нито един брейкпойнт в хода на двубоя.

След равностойните първи минути, в които Самсонова демонстрира много добра игра в защита, Швьонтек постепенно се адаптира към нейната игра и започна все по-често да намира пролуки в отбраната на световната №13. Полската тенисистка показа много повече търпение и прецизност в дългите разигравания, от които сетът изобилстваше, като това ѝ позволи да реализира два поредни пробива и да се наложи категорично с 6-1.

Във втората част съотношението на силите не се промени и Швьонтек продължи да контролира случващото се на корта. Швьонтек се затрудни по-сериозно единствено при 2-0, когато пропусна пет брейкпойнта, но въпреки това постигна целта си и в крайна сметка завърши мача със серия от 11 поредни спечелени гейма, оформяйки крайното 6-1, 6-0 след 75 минути на корта.

За съжаление, един от най-очакваните мачове от днешната програма няма да се състои. Елена Рибакина се оттегли от турнира и няма да излезе на корта за сблъсъка с Кори Гоф, като причината е контузия в кръста. На четвъртфинала световната №6 ще се изправи срещу своята сънародничка Медисън Кийс.