Втора победа в рамките на деня и финал за Швьонтек

Internazionali BNL d’Italia, полуфинал

Ига Швьонтек – Кори Гоф 7-6(3), 6-3

Ига Швьонтек се класира за финала на турнира в Рим за пръв път в кариерата си, побеждавайки световната №35 Кори Гоф. Този успех бе втори за полякинята в днешния ден, след като няколко часа по-рано тя спечели и отложения си мач срещу петата в света Елина Свитолина.

В мача за трофея тя ще се изправи срещу шампионката в надпреварата за 2019 г. Каролина Плишкова, за която това ще е трети пореден финал в италианската столица.

Гоф записа седем аса срещу само един на Швьонтек, но въпреки това полякинята бе по-резултатна както на сервис (48-42), така и на ретур (30-24). Шампионката на Ролан Гарос оползотвори три от четирите си възможности за пробив (75 %), докато ефективността на Гоф по този показател бе значително по-ниска и тя реализира само два от шестте си брейкпойнта (33 %).

Мачът започна с гейм за Гоф, но радостта на американката не продължи дълго. Швьонтек също спечели подаването си, а впоследствие осъществи първия пробив в мача и натрупа аванс от 3-1. Гоф успя да редуцира своя пасив, но след това пропусна две поредни точки за пробив и шампионката на Ролан Гарос възстанови разликата от два гейма при 4-2.

След това обаче в представянето на Швьонтек настъпи спад, от който нейната опонентка се възползва максимално. Гоф осъществи пълен обрат, като направи серия от три поредни сепчелени гейма и по този начин поведе с 5-4. Полякинята обаче успя да изравни, след което и двете спечелиха своите сервис геймове и така се стигна до тайбрек.

В него Швьонтек преоткри ритъма, който показваше в началото на мача, и успя сравнително лесно да стигне до пет поредни сетбола. Гоф прояви непримиримост и спаси първите два, но преднината на полякинята бе твърде голяма и тя спечели сета със 7-6(3).

Швьонтек спечели откриващия гейм на втората част, но нейната опонентка успя да възстанови равенството. Световната №15 обаче отговори с гейм на нула, след което осъществи пробив и увеличи преднината си на 3-1. Полякинята продължи да доминира и в петия гейм спечели подаването си, след като отрази два брейкпойнта на Гоф, а впоследствие отново проби сервиса на американката и на практика реши мача, натрупвайки комфортен аванс от 5-1.

Гоф бе решена да се бори докрай и успя да запише пробив, след което затвърди брейка и намали резултата на 5-3. В деветия гейм Швьонтек достигна до три поредни мачбола, но първите два от тях бяха спасени от опонентката ѝ. Поставената под №15 в схемата полякиня обаче не позволи на Гоф да продължи да се надява на обрат и при третия си опит стигна до успеха, триумфирайки със 7-6(3), 6-3 след 1 час и 48 минути на корта.