Плишкова надделя над Мартич и отново е на финал в Рим

Internazionali BNL d’Italia, полуфинал

Каролина Плишкова – Петра Мартич 6-1, 3-6, 6-2

Каролина Плишкова се класира за финала на турнира в Рим след трисетов успех над световната №25 Петра Мартич. Чехкинята ще играе в заключителния сблъсък в италианската столица за трети пореден път, след като през 2019 г. спечели титлата, а миналата година отстъпи пред Симона Халеп.

В мача за трофея първата ракета на Чехия ще се изправи срещу Кори Гоф или Ига Швьонтек.

Плишкова имаше превес по отношение на спечелените както на сервис (48-44), така и на ретур точки (42-31). Чехкинята оползотвори шест от 13-те си брейкпойнта (46%), докато Мартич реализира три от десетте си точки за пробив (30%).

Световната №9 пое инициативата в началото на мача и поведе с 2-0 след ранен пробив. Плишкова можеше да направи преднината си още по-убедителна, но в третия гейм пропусна две поредни точки за пробив и позволи на Мартич да намали резултата. Чехкинята обаче бързо си върна контрола върху сета и в следващите три гейма даде само две точки на своята опонентка. В седмия гейм Плишкова пропусна сетбол, но продължи да играе по-добре и стигна до втора възможност, която реализира и по този начин спечели първата част с 6-1.

Поставената под №9 тенисистка успя на три пъти да поведе в началото на втория сет, но този път Мартич не ѝ позволи да се откъсне в резултата и също спечели първите си три подавания. В седмия гейм хърватката първа успя да пробие, след което затвърди брейка и увеличи аванси си на 5-3. В деветия гейм Мартич стигна до два поредни сетбола, като първият от тях бе спасен от Плишкова. При втория си опит обаче световната №25 постигна целта си и спечели сета с 6-3.

Плишкова се отърси от разочароващото за нея развитие на втората част и в заключителния сет поведе с 2-0, след като във втория гейм отрази три брейкпойнта. Мартич обаче успя да върне пробива и да възстанови равенството. Това изобщо не разколеба Плишкова, която вдигна значително темпото и изигра най-силния си период от мача в най-подходящия момент. Чехкинята на два пъти проби сервиса на своята опонентка и направи серия от четири поредни спечелени гейма, като по този начин победи с 6-1, 3-6, 6-2 след малко под два часа на корта.