Известен треньор в WTA: Много момичета не знаят как да останат на върха

Известен треньор в WTA: Много момичета не знаят как да останат на върха

Неспособност да осъзнаеш какво те е довело до успеха и какво е нужно, за да останеш на върха – това според Дмитрий Турсунов е причината да виждаме толкова много промени и различни шампионки в големите турнири в женския тенис. Руснакът със сигурност има какво да каже по темата, след като в последните години е сред най-успешните треньори в WTA тура.

Бившият №20 в света имаше много успешен период с Арина Сабаленка, а от август е треньор на най-горещото име в женския тенис – Анет Контавейт. Под негово ръководство естонката спечели четири турнира – в Кливланд, Острава, Москва, Клуж. Това ѝ позволи в последния възможен момент да се класира за Финалите на WTA, където загуби финала от Гарбине Мугуруса.

„Много момичета не разбират какво ги води до успеха в дадения турнир и какво е нужно, за да останат на върха. Често това е ситуацията, когато даден състезател започне да показва резултати и изведнъж решава, че е разбрал истината и е открил играта си. Сякаш работата е приключила. И в един момент започваш да падаш от върха без да знаеш как да спреш падането. Идва страхът, не разбираш как да излезеш от ситуацията и започваш да губиш още повече“ – анализира Турсунов.

„А да се изкачиш за втори път е много по-трудно, тъй като вече нямаш силите да работиш по същия начин. Слоун Стивънс е добър пример. Тя стигна нагоре, падна и после осъзна, че не изпитва необходимост да се върне на върха. Както веднъж каза Флойд Мейуедър, трудно е да се събудиш в 6 сутринта за тичане, докато спиш в меката си пижама.“

Знаейки всички това, Турсунов е наясно и с предизвикателствата, които ще се открият през 2022-а пред неговата възпитаничка. „Колкото до Контавейт, основното нещо е да разбере, че резултатите ѝ в края на годината не бяха нормални. Това не значи, че игра лошо, просто беше в серия. Чрез победите Анет придоби увереност, спря да се притеснява във важните разигравания. Психологически е по-лесно да играеш, след като си спечелил три турнира, отколкото след като си загубил пет поредни мача. Тази увереност може да се изгуби и тогава трябва да демонстрираш характер. Много играчи не успяват да се справят. Появяват се и странични ефекти – започват да променят тренировките си, екипа си. Повечето тенисисти нямат способността да се адаптират към възходите и паденията, както и способността да анализират източника на успеха и на провала. Винаги го има желанието да прехвърлиш отговорността към някой друг.“


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH