WTA обяви носителките на годишните награди за 2021 г.

WTA официално отбеляза края на сезона с връчването на традиционните си годишни награди. Тази година бяха връчени призове в пет категории – „Играч на годината“, „Двойка на годината“, „Най-прогресирал играч за годината“, „Дебютант на годината“ и „Завръщане на годината“.

Вижте кои са победителките във всяка от категориите:

Играч на годината“ – Ашли Барти

Ашли Барти спечели наградата в категория „Играч на годината“ за втори път в кариерата си, след като получи отличието и през 2019 г. Австралийката завърши сезона като №1 в света за трета поредна година, след като спечели пет титли. През пролетта Барти защити трофея на WTA 1000 турнира в Маями, а няколко месеца по-късно спечели втората си титла от Големия шлем, след като триумфира на Уимбълдън. Другите ѝ трофеи бяха от турнирите в Мелбърн, Щутгарт и Синсинати.

Двойка на годината“ – Барбора Крейчикова и Катерина Синякова

Крейчикова и Синякова печелят тази награда за втори път, като предходният случай бе през 2018 г. Чехкините спечелиха третата си титла от Големия шлем, ставайки шампионки на Ролан Гарос, а в края на годината извървяха целия път и на Финалите в Гуадалахара. Другите им трофеи за 2021 г. бяха спечелени в Мелбърн и Мадрид. През лятото Крейчикова и Синякова покориха и олимпийския връх, побеждавайки Белинда Бенчич и Виктория Голубич на финала в Токио. Двете успяха да се изкачат до №1 в ранглистата на двойки, като Синякова завърши годината на тази позиция.

Най-прогресирал играч за годината“ – Барбора Крейчикова

Освен на двойки, Барбора Крейчикова постигна много сериозни успехи и на сингъл през отминалия сезон. Чехкинята спечели първите индивидуални WTA трофеи в кариерата си, като записа 12 поредни победи по пътя към трофеите в Страсбург и на Ролан Гарос. Тя стана шампионка и пред родна публика в Прага, а преди това достигна до финала на турнира в Дубай. Крейчикова не само дебютира в Топ 50, но и се изкачи до рекордното за нея трето място в ранглистата. Благодарение на всички тези успехи тя се класира за Финалите на WTA за пръв път в кариерата си и в крайна сметка завърши сезона като №5 в света – с цели 74 позиции по-високо в сравнение с крайното ѝ класиране за 2020 г.

„Дебютант на годината“ – Ема Радукану

Само преди половин година Ема Радукану бе извън Топ 300 на ранглистата и бе определяна като една от бъдещите звезди на женския тенис. Бъдещето обаче дойде много по-бързо от очакваното. Тийнейджърката стана най-младата осминафиналистка на Уимбълдън, след което си гарантира място в историята, превръщайки се в първата квалификантка, печелила турнир от Големия шлем. Освен това Радукану достигна до финал на WTA 125 турнира в Чикаго, както и до четвъртфинал на WTA 250 надпреварата в Клуж, завършвайки сезона като №19 в света.

Завръщане на годината“ – Карла Суарес Наваро

Карла Суарес Наваро бе решила да прекрати своята кариера миналата година, но разразилата се пандемия от Covid-19 промени плановете ѝ. През септември 2020 г. тя бе диагностицирана с лимфома на Хочкин и започна дълго и изтощително лечение, продължило около половин година. След като спечели битката с болестта, Наваро реши да се завърне в тура и да се сбогува подобаващо с феновете. Тя игра три сета срещу Слоун Стивънс на старта на Ролан Гарос, след което направи същото и на Уимбълдън срещу бъдещата шампионка Ашли Барти. В края на сезона испанката бе част от националния отбор на страната си на турнира Billie Jean King Cup.