Свитолина стартира с победа над Петкович на Gippsland Trophy

Gippsland Trophy, втори кръг

Елина Свитолина – Андреа Петкович 6-1, 6-4

Световната №5 Елина Свитолина се класира за 1/8-финалите на Gippsland Trophy след победа над Андреа Петкович. След като спечели доста убедително първия сет украинката бе затруднена във втората част и трябваше да даде всичко от себе си, но не допусна сензация и триумфира в сблъсъка с намиращата се под №102 в ранглистата германка.

В следващата фаза Свитолина ще се изправи срещу победителката от мача между Йелена Остапенко и Данка Ковинич.

Украинката бе много по-ефективна на сервис, като записа повече асове (6-0) и направи по-малко двойни грешки (3-5). Свитолина имаше сериозно предимство при спечелените както на първи (71%:52%), така и на втори сервис точки, а освен това бе много по-прецизна и при възможностите си за пробив. Тя реализира пет от своите осем брейкпойнта (58%), докато Петкович успя при само два от десетте си опита (20%).

Мачът започна отлично за германката, която още в първия гейм стигна до три поредни точки за пробив. Свитолина избегна опасността, но впоследствие Петкович имаше още три шанса за пробие сервиса на фаворитката в мача. Тя обаче така и не успя да направи това и украинката поведе в геймовете.

Петкович възстанови равенството, но Свитолина отговори с два поредни гейма на нула и реализира пробив за 3-1. Украинката продължи да доминира и в следващите три гейма даде само четири точки на своята опонентка, като по този начин спечели категорично първия сет след половин час игра.

Противно на развитието на мача вторият сет започна с гейм за Петкович. Свитолина изравни, но бившата №9 света отново излезе напред в резултата след като спечели третия гейм на нула. Нейната опонентка обаче отново изравни, след което осъществи пробив и поведе с 3-2.

Германката също проби в шестия гейм и възстанови равенството, а в седмия спаси два поредни брейкпойнта. Свитолина обаче реализира третата си възможност и поведе с 4-3, но радостта и не трая дълго тъй като в осмия гейм Петкович отново проби сервиса ѝ.

Украинката обаче вдигна темпото в най-подходящия момент и в следващите два гейма даде само една точка на своята опонентка. Така световната №5 оформи крайното 6-1, 6-4 след 1 ас и 14 минути на корта и намери място в следващата фаза на турнира.