Плишкова и Пегула са първите четвъртфиналистки в Дубай

Dubai Duty Free Tennis Championships, осминафинали

Джесика Пегула – Ана Богдан 6-4, 6-3

Каролина Плишкова – Ангелина Калинина 7-5, 6-7(6)

Джесика Пегула се класира за четвъртфиналите на WTA 1000 турнира в Дубай след двусетов успех над Ана Богдан. Румънката започна много силно мача и поведе с 3-0, но впоследствие допусна обрат, а във втория сет изпитваше физически проблеми и имаше нужда от медицинско прекъсване, което улесни задачата на световната №3.

Днешната победа на родената в Бъфало тенисистка бе историческа за американския тенис, тъй като тя стана първата представителка на САЩ, достигнала поне до четвъртфинал на пет поредни WTA 1000 турнира на хард.

В следващата фаза американката ще се изправи срещу Белинда Бенчич или Каролина Мухова.

Противно на очакванията, началото на мача бе много по-добро за Богдан, която даде само две точки в първите три гейма. Впоследствие обаче Пегула изигра най-силния си период в мача и реализира два последователни пробива, след което спаси два брейкпойнта и направи резултата 5-3 в своя полза. Богдан можеше да възстанови равенството, но в десетия гейм пропиля три шанса за пробив и Пегула спечели подаването си за 6-4.

Богдан отрази брейкпойнт в началото на втория сет, но движението ѝ по корта бе видимо затруднено и тя поиска медицинско прекъсване в почивката след третия гейм. Това, в комбинация с продължаващото силно представяне на Пегула, позволи на американката да поведе убедително с 4-1. В последните пет гейма от мача никоя от опонентките не спечели подаването си, като в крайна сметка американката триумфира с 6-4, 6-3 след 1 час и 34 минути на корта.

Каролина Плишкова също се нареди сред най-добрите осем в турнира след успех над Ангелина Калинина. Чехкинята пропусна два мачбола и позволи на опонентката си да вкара мача в трети сет, но успя да си върне инициативата и да запише нов успех в Дубай, достигайки до петия си четвъртфинал в надпреварата.

Следващата ѝ опонентка ще бъде Ига Швьонтек или Людмила Самсонова.

В първите десет гейма от мача никоя от опонентките не реализира пробив, макар че Калинина можеше да го направи първо при 3-2, а после при 4-3. Тези пропилени шансове ѝ струваха скъпо, тъй като Плишкова осъществи брейк, който впоследствие затвърди с гейм на нула за 7-5.

Чехкинята бе много близо до победата, след като във втората част отново проби за 6-5, но след това пропусна два мачпойнта и Калинина върна брейка. В последвалия тайбрек чехкинята отрази два сетбола, но въпреки това Калинина продължи да поставя бившата №1 под напрежение и изравни резултата в мача след 7-6(6).

В заключителния сет Плишкова подобри значително играта си в дефанзивен план, като това ѝ помогна да пробие първа и да поведе убедително с 4-1. Калинина опита да отговори на предизвикателството, но двукратната финалистка от Големия шлем вече не можеше да бъде спряна и завърши мача с нов пробив за крайното 7-5, 6-7(6), 6-2 след 2 часа и 46 минути игра.