Сакари сломи Плишкова и отново е на четвъртфинал в Индиън Уелс

BNP Paribas Open, осминафинал

Мария Сакари – Каролина Плишкова 6-4, 4-6, 6-3

Мария Сакари достигна до четвъртфиналите в Индиън Уелс за втора поредна година, след успех над Каролина Плишкова в един от най-очакваните мачове за деня. За разлика от предходните си двубои в турнира, този път гъркинята спечели първия сет, но нейната опонентка отговори подобаващо. В крайна сметка обаче, световната №7 изигра най-силния си период от мача точно когато това ѝ бе най-необходимо и отново се нареди сред осемте най-добри в „Рая на тениса“.

Следващата опонентка на Сакари ще бъде Петра Квитова или Джесика Пегула.

Мачът започна вихрено за Сакари, която на два пъти проби сервиса на опонентката си и натрупа преднина от 3-0. Плишкова обаче върна интригата, като също записа пробив, след което спаси три поредни брейкпойнта и спечели подаването си. Световната №7 обаче успя да прекъсне устрема на чехкинята и направи резултата 4-2 в своя полза. До края на сета никоя от опонентките не стигна до нов шанс за пробив и по този начин Сакари съхрани разликата от два гейма за 6-4.

Противно на развитието на играта до този момент, началото на втория сет бе много по добро за Плишкова. Двукратната финалистка от Големия шлем пропусна брейкпойнт във втория гейм, но продължи да поставя Сакари по напрежение и постоянството ѝ бе възнаградено с брейк за 3-1.

Впоследствие обаче гъркинята стабилизира ретура си и отново започна да демонстрира динамичната и агресивна игра от първия сет. Това ѝ помогна да върне пробива и да възстанови равенството.

Двойна грешка на Плишкова предостави на Сакари три поредни брейкпойнта при 4-4. Те обаче бяха отразени след две много добри атаки от основната линия, последвани от бекхенд в аут на гъркинята. Впоследствие световната №17 спаси още една точка за пробив и спечели подаването си. В десетия гейм Сакари отрази два сетбола след много добри атаки с бекхенд, но при 6-5 Плишкова отново получи два шанса да приключи сета. Този път световната №7 се пречупи под напрежението и изпрати форхенд в мрежата, като по този начин чехкинята изравни резултата в мача след 6-4.

Заключителният сет започна по спиращ дъха начин. В маратонския първи гейм, продължил почти 20 минути, Плишкова спаси цели 10 брейкпойнта и спечели подаването си, след което проби за 2-0. Впоследствие обаче Сакари изигра най-силния си период в мача, като реализира три последователни пробива и направи резултата 5-2 в своя полза.

При 15-30 в осмия гейм се разигра спорна ситуация. Плишкова претендираше, че след неин удар Сакари е докоснала с ракетата си топката, преди тя да излезе в аут. Гъркинята отрече това, като в крайна сметка точката бе преиграна. Плишкова стигна до точка за пробив, която реализира след чудесен слайс и проби за 5-3. Впоследствие обаче форхенд в мрежата на бившата №1 предостави мачбол на гъркинята, но той бе спасен.

Веднага след това обаче Сакари си извоюва нов шанс, при който Плишкова допусна двойна грешка и по този начин световната №7 триумфира с 6-4, 4-6, 6-3 след 2 часа и 41 минути игра.