Плишкова и Мартич се класираха на полуфиналите в Рим

Internazionali BNL d’Italia, 1/4-финал

Каролина Плишкова – Йелена Остапенко 4-6, 7-5, 7-6(1)

Петра Мартич – Джесика Пегула 7-5, 6-4

Каролина Плишкова се класира за полуфиналите на турнира в Рим, след като елиминира Йелена Остапенко в интригуващ трисетов сблъсък. Шампионката в надпреварата за 2019 г. спаси три мачбола и за трета поредна година се нареди сред най-добрите четири във Вечния град.

Нейна опонентка в битката за място на финала ще бъде Петра Мартич, която елиминира Джесика Пегула.

Мачът започна вихрено за Остапенко, която на два пъти проби сервиса на чехкинята и натрупа комфортна преднина от 4-0. Сетът изглеждаше решен, но Плишкова не бе готова да се предаде. Световната №9 върна и двата пробива и възстанови равенството при 4-4. Остапенко обаче прекъсна серията ѝ и си върна водачеството, след което записа пробив на 15 и по този начин спечели първата част с 6-4.

Вторият сет започна по аналогичен начин, като Остапенко поведе с 2-0 след ранен пробив, но Плишкова отново успя да отговори на предизвикателството и да изравни. Опонентките спечелиха следващите си две подавания, след което първата ракета на Чехия успя да осъществи пробив и да поведе с 5-4. Остапенко изравни, но след това Плишкова отново взе инициативата и надделя със 7-5.

Чехкинята поведе в заключителната част, но нейната опонентка осъществи обрат и направи резултата 2-1 в своя полза. Плишкова обаче не позволи на Остапенко да натрупа преднина и първо изравни резултата, след което си върна водачеството при 4-3. Латвийката обаче възстанови равенството, след което отрази два брейкпойнта и отново поведе.

Шампионката на Ролан Гарос на три пъти стигна до мачбол в десетия гейм, но не успя да се възползва от нито една от възможностите си. Остапенко отново взе преднина, правейки резултата 6-5 в своя полза, но Плишкова успя да доведе сета до тайбрек, който спечели категорично и триумфира с 4-6, 7-5, 7-6(1) след 2 часа и 23 минути на корта.

В същото време опонентката на Плишкова на полуфиналите – Петра Мартич, намери място в следващата фаза, след като победи Джесика Пегула. Хърватката изоставаше в резултата и в двата сета, но въпреки това изигра един от най-силните си мачове от началото на сезона и се наложи над 1/4-финалистката от Australian Open.

Американката започна много силно мача и спечели първите два гейма, но Мартич успя да осъществи обрат и да поведе с 3-2. Пегула обаче възстанови равенството, а впоследствие както тя, така и хърватката спечелиха следващите си два сервис гейма и така резултатът стана 5-5. Повратният момент в сета се оказа единадесетият гейм, в който Мартич пропусна три точки за пробив, но въпреки това успя да си върне водачеството. Световната №25 запази добрия си ритъм и затвърди пробива, печелейки първи сет със 7-5.

Началото на втората част бе напълно равностойно, като Пегула на два пъти поведе в резултата, но Мартич успяваше да изравни. Хърватката реализира първия пробив в сета и осъществи обрат, но Пегула спечели следващите два гейма и си върна водачеството при 4-3. Впоследствие обаче Мартич изигра най-силния си период в мача и не даде повече геймове на опонентката си, достигайки до победата със 7-5, 6-4 след 1 час и 41 минути на корта.