Плишкова обърна Сабаленка и ще играе на втория си „мейджър“ финал

Плишкова обърна Сабаленка и ще играе на втория си "мейджър" финал

Уимбълдън, полуфинал

Арина Сабаленка – Каролина Плишкова 7-5, 4-6, 4-6

Каролина Плишкова е втората финалистка на тазгодишното издание на Уимбълдън. Световната №13 заслужи мястото си в мача за трофея след победа в три сета над четвъртата в ранглистата Арина Сабаленка. Предстоящият финал ще бъде втори на Голям шлем за чехкинята, която през 2016 г. игра в заключителния сблъсък на US Open, където отстъпи пред Анжелик Кербер (3-6, 6-4, 4-6).

С днешното си поражение Сабаленка продължи една доста любопитна тенденция на Уимбълдън. От 2002 г. насам нито една тенисистка, поставена под №2 в схемата на Шампионата, не е успяла да достигне до финала на турнира. Преди 19 години това направи Серина Уилямс, която спечели надпреварата след победа над сестра си Винъс (7-6, 6-3).

Опонентка на Плишкова в мача за трофея ще бъде световната №1 Ашли Барти, която по-рано днес надделя над Анжелик Кербер.

Сабаленка регистрира повече уинъри от опонентката си (38-32), но броят на непредизвиканите ѝ грешки също бе по-висок (20-17). Плишкова бе значително по-резултатна на ретур (34-21), като освен това бе много по-ефективна по отношение на спечелените на втори сервис точки (69% : 48%). Чехкинята имаше сериозни проблеми при реализирането на точките си за пробив, оползотворявайки само две от десет (20%), но това се оказа достатъчно, тъй като в хода на мача Сабаленка само веднъж стигна до брейкпойнт, от който успя да се възползва.

Сблъсъкът започна равностойно, като в първите четири гейма нито една от опонентките не успя да достигне до възможност за пробив. Плишкова можеше да обърне резултата, но в петия гейм пропусна два брейкпойнта и Сабаленка си върна водачеството. Чехкинята отново изравни, но след това отново пропиля две възможности да пробие сервиса на световната №4 и се оказа в ролята на догонваща при 4-3.

Тенденцията и двете да печелят убедително подаванията си се запази и през следващите минути, като по този начин резултатът стана 5-4 в полза на Сабаленка. В началото на деветия гейм беларускинята допусна двойна грешка, но не позволи на опонентката си да стигне до пробив и обърна резултата, спечелвайки четири поредни точки. Радостта на втората поставена обаче не продължи дълго, тъй като Плишкова подобри значително началния си удар и отговори с гейм на нула.

Чехкинята продължи да поставя своята опонентка под напрежение, в резултат на което грешките на Сабаленка зачестиха. Това помогна на Плишкова да стигне до три поредни точки за пробив, но всички те бяха спасени от нейната опонентка. Световната №13 стигна до нов брейкпойнт, но Сабаленка и този път избегна опасността, записвайки директна точка от сервис. Беларускинята продължи да затруднява сериозно Плишкова с началния си удар и в крайна сметка отново спечели подаването си, правейки резултата 6-5 в своя полза.

Дванадесетият гейм започна противоречиво за чехкинята, която пласира ас в първото разиграване, но впоследствие допусна непредизвикана грешка. След точката Плишкова изпусна нервите си и хвърли ракетата си на земята, показвайки първи сериозни признаци на раздразнение. Сабаленка се възползва от това и достигна до първия си брейкпойнт от началото на мача. Макар да е доста по-опитната от двете, напрежението в този момент се оказа твърде сериозно за Плишкова и тя допусна двойна грешка, с която сетът приключи при 7-5 в полза на Сабаленка.

Беларускинята показа известни колебания в началото на втория сет, допускайки изравняване от 40-15, но въпреки това спечели пдоаването си и увеличи серията си от спечелени поредни геймове на три. Слуд това обаче сервисът на Плишкова отново започна да създава сериозни проблеми на Сабаленка и това позволи на чехкинята да възстанови равенството. Впоследствие световната №4 демонстрира много добра игра при мрежата, с която изненада неприятно своята опонентка, и си върна водачеството при 2-1.

Това обаче не обезвери втората ракета на Чехия, която отново изравни резултата, след което записа пробив на нула и осъществи обрат за 3-2. Плишкова продължи да играе с огромно самочувствие и записа три поредни аса, спечелвайки шестия гейм на нула. Сабаленка намали резултата, но нейната опонентка си върна инициативата, като спечели подаването си за 5-3.

Изправена пред съвсем реалната възможност да загуби сета, беларускинята заигра много по-агресивно и спечели деветия гейм, след което поведе с 30-0 в десетия. След това обаче грешките на Сабаленка отново зачестиха и Плишкова стигна до сетпойнт. Чехкинята изгради много добре атаката си и завърши с неспасяем форхенд уинър, спечелвайки втория сет с 6-4.

Плишкова продължи да демонстрира бърза и агресивна игра, за която нейната опонентка трудно намираше отговор, и проби в откриващия гейм на третия сет, след което затвърди брейка с гейм на нула и удвои преднината си. Сабаленка редуцира пасива си, но чехкинята бързи си върна инициативата, като спечели и второто си подаване с сета, правейки резултата 3-1 в своя полза.

Беларускинята върна интригата, като спечели петия гейм, след което отново заигра много агресивно с надеждата да постави опонентката си под напрежение. Плишкова обаче за пореден път се представи отлично в дефанзивен план и възстанови разликата от два гейма при 4-2.

И двете опонентки спечелиха убедително следващите си подавания, като по този начин чехкинята поведе с 5-3, правейки сериозна крачка към класирането си на финала. Триумфът на Плишкова стана факт, когато тя отново не допусна грешка при сервис гейма си и завърши мача с директна точка от сервис, печелейки сблъсъка с 5-7, 6-4, 6-4 след малко под два часа игра на Централния корт.