Плишкова започна с победа участието си на US Open

US Open, първи кръг

Каролина Плишкова – Кейти Макнали 6-3, 6-4

Каролина Плишкова се класира за втория кръг на Откритото първенство на САЩ след двусетов успех над световната №130 Кейти Макнали. Финалистката от Уимбълдън сама си създаде проблеми, след като във втория сет допусна изравняване от 3-0, но в крайна сметка успя да намери изход от трудната ситуация и не позволи на 19-годишната американка да се надява на обрат.

Следващата опонентка на световната №4 ще бъде Зарина Диас или Аманда Анисимова.

Плишкова беше по-резултатна както на сервис (39-28), така и на ретур (31-27), като в същото време записа три пъти повече уинъри от Макнали (24-8). Първата ракета на Чехия оползотвори пет от 12-те си възможности за пробив (42%), докато нейната опонентка реализира три от своите осем брейкпойнта (38%).

Плишкова заигра много агресивно и уверено още от самото начало на двубоя. Макнали показа нелоша игра в дефанзивен план, но въпреки усилията ѝ финалистката от Уимбълдън успя да реализира ранен пробив и да натрупа комфортен аванс от 3-0. Първата ракета на Чехия можеше да увеличи още преднината си, но пропиля три възможности за пробив и Макнали намали резултата.

Световната №4 обаче отговори с гейм на нула, след което записа нов пробив за 5-1. Изглеждаше, че Плишкова ще спечели сета без особени проблеми, но нейната опонентка бе решила да се бори докрай. Макнали успя да пробие сервиса на чехкинята, след което затвърди брейка и редуцира пасива си до 5-3. Финалистката в турнира за 2016 г. обаче повиши значително качеството на началния си удар и завърши деветия гейм с две директни точки от сервис, като по този начин надделя с 6-3 в откриващия сет.

Плишкова проби сервиса на Макнали още в първия гейм на втората част, след което спаси два поредни брейкпойнта и удвои преднината си. Младата американка опита да постави под напрежение именитата си опонентка, но ретурите на Плишкова затрудниха много сериозно представителката на домакините и световната №4 поведе убедително с 3-0.

Ситуацията изглеждаше безнадеждна за Макнали, но след почивката американката се завърна като преобразена на корта. Световната №130 заигра много по-офанзивно и динамично и успя да върне и двата пробива, възстановявайки равенството при 3-3. Плишкова обаче се съвзе и записа да поредни гейма на 15, правейки сериозна крачка към победата.

Макнали бе на път отново да изравни, след като първо намали изоставането си на 5-4, а в десетия гейм поведе с 30-0. Плишкова успя да обърне резултата и стигна до мачпойнт, който обаче бе пропуснат. Съвсем скоро след това обаче пред чехкинята се откри нова възможност за приключването на мача, от която тя се възползва и оформи крайното 6-3, 6-4 след 1 час и 23 минути на корта.

В друг от ранните мачове от втория ден на US Open Мария Сакари надделя с 6-4, 6-3 над Марта Костюк.