Световната №118 отстрани Плишкова след зрелищен обрат

Уимбълдън, втори кръг

Кейти Болтър – Каролина Плишкова 3-6, 7-6(4), 6-4

Кейти Болтър поднесе една от най-големите сензации от началото на Уимбълдън. Световната №118 елиминира миналогодишната финалистка Каролина Плишкова в двучасовия сблъсък, с който бе открита днешната програма на Централния корт. Британката загуби първия сет, но впоследствие осъществи впечатляващ обрат и отстрани световната №7.

Следващата опонентка на британката ще бъде Хармъни Тан, която достигна до трети кръг след успех над Сара Сорибес Тормо (6-3, 6-4).

Противно на очакванията, двубоят започна с ранен пробив и преднина от 2-0 за Болтър. Впоследствие обаче Плишкова започна да диктува случващото се на корта, като началният ѝ удар, както и атаките ѝ с форхенд от основната линия затрудняваха сериозно представителката на домакините. Това позволи на чехкинята да осъществи обрат, печелейки следващите пет гейма. Това бе достатъчно на Плишкова, за да сломи съпротивата на опонентката си и световната №7 завърши сета със сервис гейм на нула за 6-3.

Във втория сет обаче Болтър подобри значително ретура си, като в същото време на няколко пъти успя да изненада Плишкова с много добре разчетени излизания на мрежата. Опонентките си размениха по два пробива за 4-4, като в крайна сметка нито една от тях не успя да се откъсне в резултата и това наложи изиграването на тайбрек.

В него Болтър взе инициативата с два мини-брейка за 4-0, но Плишкова върна интригата, редуцирайки пасива си до само една точка. Британката обаче не ѝ позволи да обърне резултата и след няколко отлични атаки с бекхенд изравни резултата в мача след 7-6(4).

В заключителната част Плишкова разчиташе най-вече на сервиса си, като именно в този период пласира 5 от общо 13-те си аса в мача. Чехкинята обаче показваше все по-видими признаци на умора и Болтър се възползва от това, стремейки се към по-дълги разигравания. Стратегията на британката се отплати и в деветия гейм тя записа пробив, който се оказа решаващ за изхода от двубоя и представителката на домакините триумфира с 3-6, 7-6(4), 6-4 след точно два часа игра на Централния корт.