Касаткина е първата победителка в WTA за 2021г.

Abu Dhabi WTA Women’s Tennis Open, първи кръг

Дария Касаткина – Киан Уан 6-2, 3-6, 6-2

Дария Касаткина е първата победителка в WTA тура за сезон 2021. В първия двубой от основната схема на WTA 500 турнира в Абу Даби бившата №10 в света победи китайката Киан Уан с 6-2, 3-6, 6-2. Рускинята губеше с пробив пасив в решителния сет, но спечели последните 6 гейма в мача за крайния успех след час и 48 минути игра.

Касаткина бе спечелила четири от петте си мача с китайката до този момент, но само един от тях не бе стигал до решителен сет, а шестият им отново стигна до трета част.

В началото на мача Касаткина контролираше разиграванията със своя форхенд и стигна до 6-2 в първия сет след само 25 минути игра, в които реализира 10 уинъра и направи само 6 непредизвикани грешки, а на сервис загуби само 2 точки.

За ракета №1 на Китай това бе първи мач от турнира в Катар 2020, тъй като заради контузия в гърба тя не бе играла след рестарта на сезона.

Във втория сет обаче Уан намери своя ритъм и обърна ситуацията на корта. При 4-1 тя имаше три брейбола за 5-1, но вместо това малко след това трябваше да отразява два шанса за връщане на пробива при 4-2, 15-40. Това се оказаха единствените шансове на Касаткина в сета, водена от новия си треньор Пат Кеш Уан ги отрази и изравни резултата.

Китайката продължи с агресивната игра в началото на третата част, но Касаткина започна да я пречупва със стабилност от основната линия. Ключов се оказа геймът при 3-2 за рускинята, когато с минаващ от форхенд рускинята стигна до пробива, а след това бе перфектна до края.

„Винаги е трудно да се върнеш след подготовка, защото може да играеш много добре на тренировки и да побеждаваш всички в спарингите, но после идваш на турнир и е напълно различно чувство. Усещаш нерви. Всичко е различно. Не е лесно да управляваш тези неща в началото на сезона“, заяви Касаткина след успеха.

В следващия кръг тя ще срещне някоя измежду 12-ата в схемата Каролина Мухова и Данка Ковинич. „Те играят различни стилове. Ще видим утре. Със сигурност ще гледам мача, защото в тези няколко месеца много неща могат да се променят в техните игри. Трябва да съм подготвена затова, което ще видя утре. Но със сигурност ще бъдат много трудни съпернички.“

Уан също остана доволна от представянето си в първия мач за сезона. „9 месеца не играех на турнири. Мисля, че не играх зле в този мач, особено във втория сет. В решителния сет загубих малко концентрацията си, така че тя спечели мача. Гледам с нетърпение към следващия ми мач. Много е добре. Аз и треньорът ми сме на верния път.“