Кербер и Квитова записаха победи в Бад Хомбург

Bad Homburg Open, осминафинал

Анджелик Кербер – Анна Блинкова 6-0, 6-2

Петра Квитова – Ан Ли 6-2, 6-7(4), 6-1

Трикратната шампионка от Големия шлем Анджелик Кербер се класир за четвъртфиналите на WTA 250 турнира в Бад Хомбург след разгромна победа над 90-ата в света Анна Блинкова. Германката изигра най-силния си мач от началото на сезона и не остави никакви шансове на младата си опонентки, приключвайки мача за едва 57 минути.

Опонентка на Кербер в следващата фаза ще бъде Аманда Анисимова.

Германката имаше огромно превъзходство по отношение на спечелените на ретур точи (32-6), като именно това бе решаващият фактор за успеха ѝ в днешния сблъсък. Бившата №1 в света реализира пет от единадесетте точки за пробив, които се откриха пред нея (45%), докато Блинкова нито еднъж не достигна до брейкпойнт.

Кербер пое контрола върху мача от самото начало, като проби сервиса на Блинкова още в първия гейм, след което затвърди брейка и удвои аванса си. Най-оспорваният гейм в сета бе петият, в който германката пропусна два брейкпойнта, но въпреки това успя да спечели гейма и да запише трети си пробив в мача, повеждайки с 5-0. Шампионката на Уимбълдън за 2019 г. запази добрия си ритъм и спечели следващото си подаване на 15, троимфурайки с 6-0 в първия сет.

Световната №28 бе на път да пробие отново в началото на втория сет, но Блинкова спаси брейкпойнта, пред който бе изправена, и спечели първия си гейм в мача. Радостта на рускинята обаче не продължи дълго, тъй като Кербер обърна резултата, записвайки три поредни гейма на нула. Германката продължи да доминира и увеличи преднината си на 5-1, а в седмия гейм стигна до мачпойнт.

Той обаче бе спасен от Блинкова, след което Кербер пропусна още една възможност да приключи мача и световната №90 намали изоставането си в сета. Представителката на домакините обаче не позволи на опонентката си да продължи да се надява на обрат и триумфира категорично с 6-0, 6-2.

Място на четвъртфиналите намери и друга от фаворитките в турнира – Петра Квитова. Чехкинята загуби сет срещу световната №70 Ан Ли, но не допусна изненада и продължава участието си в надпреварата.

Следващата ѝ опонентка ще бъде поставената под №5 в схемата Надя Подороска.

Сблъсъкът започна с гейм на нула в полза на Ли, но американката не остана за дълго напред в резултата. Квитова записа три поредни гейма на 15, след което продължи да увеличава аванса си и поведе с 5-1. Ли прекъсна серията на своята опонентка, но втората ракета на Чехия спечели следващото си подаване и спечели убедително първи сет с 6-2.

Силната серия на Квитова бе на път да продължи, но в откриващия гейм на втората част световната №12 пропусна два брейкпойнта и позволи на опонентката си да поведе. Квитова изравни резултата, но този път Ли оказа много по-сериозна съпротива. В хода на сета никоя от опонентките не успя да реализира пробив и така се стигна до тайбрек. В него Квитова успя да изравни, след като изоставаше с 1-3, но след това Ли си върна инициативата и стигна до три поредни сетбола. Чехкинята спаси първия, но при втората си възможност амриканската тенисистка постигна целта си и спечели сета със 7-6(4).

Квитова бързо преодоля разочарованието от негативния за нея втори сет и в заключителната част успя сравнително лесно да натрупа комфортен аванс от 3-0. Ли намали резултата, но след това двукратната шампионка на Уимбълдън отново направи серия от три поредни спечелени гейма и по този начин победи с 6-2, 6-7(4), 6-1 след точно два часа игра.