Касаткина срази Швьонтек с два зашеметяващи сета в Ийстбърн

Viking International Eastbourne, осминафинал

Дария Касаткина – Ига Швьонтек 4-6, 6-0, 6-1

Дария Касаткина се класира за четвъртфиналите на турнира Ийстбърн след обрат срещу поставената под №4 Ига швьонтек. Рускинята изигра един от най-силните си мачове от началото на годината, като в последните два сета даде само един гейм на световната №9.

Следващата ѝ опонентка ще бъде Йелена Остапенко, която намери място на четвъртфиналите след успех над Онс Жабур.

Касаткина имаше сериозно превъзходство при спечелените както на сервис (44-29), така и на ретур точки (40-28). Рускинята бе почти безгрешна при възможностите си за пробив, като реализира осем от девет (89%), докато Швьонтек оползотвори само три от своите седем брейкпойнта (43%).

Мачът започна отлично за световната №9, която поведе с 3-0 след ранен пробив. Двете спечелиха по още един гейм, след което Касаткина върна интригата, като проби за 4-3. Швьонтек успя да прекъсне серията на опонентката си, но световната №34 отговори с пробив на нула, правейки резултата 5-4. Касаткина обаче не успя да затвърди брейка и Швьонтек спечели следващия гейм, надделявайки с 6-4 в откриващата част.

Във втория сет обаче ситуацията на корта се промени коренно и Касаткина доминираше напълно над миналогодишната шампионка на Ролан Гарос. Рускинята нито веднъж не позволи на своята опонентка да стигне дори до геймбол и се наложи с 6-0 след 29 минути игра.

Световната №34 увеличи серията си от поредни спечелени геймове на осем, след като поведе с 2-0 в заключителния сет. Швьонтек намали резултата, но това бе последният позитивен момент за нея в днешния мач. В следващите четири гейма Касаткина даде само четири точки на полякинята и по този начин триумфира с 4-6, 6-0, 6-1 след 1 час и 43 минути на корта.