Конта изстрада първото си класиране за трети кръг на Уимбълдън

Уимбълдън, II кръг
Джоана Конта – Дона Векич 7-6(4) 4-6 10-8

Джоана Конта зарадва британските фенове с изстрадана победа със 7-6(4) 4-6 10-8 над Дона Векич, която й позволи за първи път в кариерата й да се класира за трети кръг на Уимбълдън.

Конта и днес излъчваше много позитивизъм на корта, въпреки че все още личаха следи от контузията в гърба, която я извади от полуфиналите в Ийстбърн. Естествено, британката играеше и под огромните очаквания на всички нейни сънародници, които очакваха от нея най-после да направи силна победна серия на Уимбълдън.

Векич обаче я пречупи само преди три седмици на финала в Нотингам и днес също проби първа за 5-3 в откриващия сет. Конта реагира изключително силно в следващите минути и не само отрази два сетбола и изравни геймовете, но и при 5-5 се добра до четири скрити сетбола. Все пак се стигна до тайбрек, който потегли лудо с четири поредни минибрейка. Петият се оказа решаващ, защото Конта поведе с 5-4 точки и спечели двата си сервиса, с което приключи спора със 7-4 т.

Векич проби веднага след почивката и макар да позволи резултатът да стане 2-2, веднага направи рибрейк и този път се върна от 15-40, за да поведе с 4-2. Конта имаше своите шансове при 4-5, когато съперничката й допусна и двойна грешка, но три сбъркани ретура изравниха сетовете. Британката пък се прибра в съблекалнята и изминаха около 8 минути, преди играта отново да бъде подновена.

Конта реагира по същия начин на загубата на втория сет, както и на спечелването на първия, което означаваше, че не си позволи спад в концентрацията и и двете тенисистки запазиха тениса си на много високо ниво в решаващата част. Зрителите не видяха нито една възможност за пробив до 6-6 гейма. В 13-ия гейм, Векич показа желязна защита и поведе с 30-0, а Конта направи 30-30 с два страхотни начални удара. Хърватката заслужи брейкбол, но не успя да стигне до нищо повече и трябваше отново да сервира за оставане в мача.

Векич се представи много стабилно на свой начален удар, а при една от точките, Конта отново се подхлъзна и падна на гърба си, което накара феновете да изтръпнат, но британката се изправи и продължи мача. В крайна сметка обаче, Векич първа се огъна под напрежение и предаде двубоя с 8-10 гейма след 3 часа и 13 минути здрава битка. Конта продължава напред срещу Мария Сакари.

* Ако искате да се насладите на първокачествен тенис и първокачествена храна, то препоръчваме SASA Radisson (срещу Народното Събрание), където по време на Уимбълдън на всички телевизори ще се излъчват мачовете от тенис турнира.