Конта не се огъна срещу Кийс в Пекин и си осигури дебют в Топ 10

China Open, полуфинал
Джоана Конта – Мадисън Кийс 7-6(1) 4-6 6-4

Джоана Конта не се огъна в мач с огромно значение и за двете тенисистки и след повече от два часа и половина на корта вдигна победосно ръце за 7-6(1) 4-6 6-4 над Мадисън Кийс на полуфинал на China Open. Американката се нуждаеше от успеха, за да направи още една голяма крачка към място във WTA Championships в Сингапур, но Конта заслужи триумфа, който й осигури дебют в Топ 10 на световната ранглиста. Тя се превръща в първата британка сред елитната десетка от 32 г. насам.

Конта влезе в мача с пробив, само че веднага загуби подаването си. Скоро британката отново излезе напред в резултата за 3-2, но и този път Кийс бързо навакса и изравни за 4-4. Следващите няколко гейма минаха сравнително тихо, а в тайбрека Конта изригна и го спечели със 7-1 точки.

Кийс пречупи Петра Квитова в три сета в петък и сега отново щеше да се нуждае от пълния формат на мача, ако искаше да се добере до място във финала. Американката потегли изключитело агресивно и проби два пъти за 5-2, но Конта отрази четири сетбола и върна единия от брейковете за 3-5. Нещо повече, при 4-5 гейма, британката си осигури три шанса за 5-5, само че Кийс все пак успя да затвори сета на свой сервис.

Решаващият сет започна взривоопасно с по един разменен пробив, а сервиращите доминираха в следващите минути. Чак при 5-4 в нейна полза, Конта стигна до три поредни брейкбола и при втория успя да приключи спора с 6-4. Британката очаква на финала Агнешка Радванска или Елина Свитолина.