Крейчикова е на финал на Ролан Гарос след триумф над Сакари

Ролан Гарос, полуфинал

Мария Сакари – Барбора Крейчикова 5-7, 6-4, 7-9

Барбора Крейчикова достигна до финала на тазгодишното издание на Откритото първенство на Франция след драматичен трисетов успех над световната №18 Мария Сакари. Гъркинята бе считана за фаворит след като в предходната фаза елиминира шампионката Ига Швьонтек, но Крейчикова изигра пореден силен мач във френската столица и заслужи мястото си в заключителния сблъсък.

Нейна опонентка в мача за трофея ще бъде Анастасия Павлюченкова, която по-рано днес победи Тамара Зиданшек.

Победата на Крейчикова означава, че за втори път в последните три издания на турнира ще има чешка тенисистка на финала. През 2019 г. Маркета Вондрушова достигна до последния мач в надпреварата, но загуби от Ашли Барти.

Крейчикова игра по-агресивно през по-голямата част от мача и записа повече уинъри (31-27), но броят на непредизвиканите ѝ грешки също бе по-висок (58-53). Сакари спечели повече точки на сервис (72-68), но за сметка на това чехкинята беше по-резултатна на ретур (58-46) и осъществи един пробив повече (7-6).

Сблъсъкът започна по доста интригуващ начин, като в първите три гейма никоя от опонентките не спечели своето подаване. Сакари първа успя да затвърди пробива си и поведе с 3-1, но след това пропусна два поредни брейкпойнта и позволи на Крейчикова да намали резултата. Тази грешка на гъркинята ѝ струваше много скъпо, тъй като след нея световната №33 изигра един от най-силните си периоди в мача.

Крейчикова успя на два пъти да пробие сервиса на опонентката си и направи серия от общо четири поредни спечелени гейма, като по този начин поведе с 5-3. Сакари нямаше намерение да се предаде без битка и подобри значително играта си, записвайки два поредни гейма на нула. Крейчикова обаче отговори на предизвикателството на своята опонентка и прекъсна серията ѝ, след което записа решаващ пробив и спечели първия сет със 7-5.

В началото на втората част обаче везните се наклониха в полза на Сакари. Гъркинята се върна като преобразена на корта и започна да играе много динамично и агресивно, като тактиката и определено хвана Крейчикова неподготвена. Световната №18 поведе с 4-0 и изглеждаше, че ще спечели сета без особени усилия. Крейчикова обаче прекъсна серията ѝ, след което осъществи пробив и намали изоставането си наполовина. Сакари можеше отново да натрупа сериозна преднина, но пропиля два поредни брейкпойнта и нейната опонентка направи резултата 4-3.

Гъркинята отговори с гейм на нула, но Крейчикова запази интригата като също спечели следващото си подаване. Сакари стигна до сетбол, който обаче бе спасен от нейната опонентка. Впоследствие гъркинята пропусна още една възможност за спечелването на сета, но продължи да атакува и достигна до трети шанс да го направи. Този път световната №18 не допусна грешка и изравни резултата в мача, надделявайки с 6-4 във втората част.

Заключителният сет започна с гейм на нула за Крейчикова, но Сакари отново наложи непосилно за чехкинята темпо и осъществи обрат, след който поведе с 3-1. Гъркинята съхрани разликата от два гейма до 5-3, а в деветия стигна до мачпойнт. Крейчикова обаче избегна опасността и успя да се наложи, след което проби за 5-5.

Силното представяне на чехкинята продължи и тя осъществи обрат, но Сакари не ѝ позволи да стигне до решаващ пробив и спечели подаването си. Крейчикова отново поведе след гейм на нула, но след това пропиля три възможности за спечелването на мача и равенството отново бе възстановено. Това обаче не обезвери чехкинята, която си върна водачеството, а впоследствие реализира решаващ пробив, който ѝ донесе успеха със 7-5, 4-6, 9-7 след 3 часа и 19 минути игра.