Павлюченкова отстрани и Зиданшек и достигна до финала в Париж

Ролан Гарос, полуфинал

Анастасия Павлюченкова – Тамара Зиданшек 7-5, 6-3

Анастасия Павлюченкова записа най-голямата победа в кариерата си до момента, надделявайки над Тамара Зиданшек на полуфиналите на Откритото първенство на Франция. Рускинята изоставаше с пробив в началото на мача, но впоследствие постепенно пое контрола върху случващото се на „Филип Шатрие“ и в събота ще играе на първия си финал на Големия шлем.

С днешния си успех Павлюченкова стана първата рускиня от седем години насам, достигнала до заключителния сблъсък на Ролан Гарос. През 2014 г. това направи Мария Шарапова, която спечели титлата след победа в три сета над Симона Халеп.

В мача за трофея родената в Самара тениситка ще се изправи срещу победителката от двубоя между Мария Сакари и Барбора Крейчикова.

Павлюченкова пласира по-малко уинъри (19-27), но и направи по-малко непредизвикани грешки от Зиданшек (22-33). Световната №32 бе значително по-резултатна на сервис (43-31), като в същото време реализира шест от десетте си точки за пробив (60%), докато Зиданшек оползотвори четири от своите единадесет брейкпойнта (36%).

Зиданшек успя да реализира ранен пробив, след който поведе с 2-0, но впоследствие Павлюченкова подобри значително играта си. Рускинята редуцира пасива си с гейм на нула, като това се оказа началото на силна серия за нея и тя осъществи пълен обрат, правейки резултата 3-2 в своя полза.

Световната №85 възстанови равенството, но Павлюченкова отново наложи непосилно за опонентката си темпо и отново проби, като по този начин поведе с 5-3, доближавайки се само на гейм от спечелването на сета. Зиданшек обаче бе решена да се бори докрай и записа пробив в деветия гейм, след което затвърди брейка и отново изравни.

Словенката имаше чудесна възможност да осъществи пълен обрат, но пропусна два поредни брейкпойнта и Павлюченкова си върна водачеството при 6-5. В последвалия гейм опитът на рускинята си пролича и тя бе много по-хладнокръвна във важните моменти, като реализира пробив на 15 и надделя със 7-5 в първия сет.

Рускинята продължи да доминира и поведе с 2-0 във втората част, макар и двата гейма да бяха доста дълги и оспорвани. Зиданшек намали резултата, но Павлюченкова отново взе инициативата и записа нов брейк, след който поведе с 4-1 и направи сериозна стъпка към спечелването на мача. Зиданшек отново прояви борбеност и намали изоставането си до 4-3, но Павлюченкова не позволи на словенката да продължи да се надява на обрат и осъществи решаващ пробив, който ѝ донесе победата със 7-5, 6-3 след час и половина на корта.