Марина Заневска спечели дебютната си WTA титла на турнира в Гдиня

BNP Paribas Poland Open, финал

Марина Заневска – Кристина Кучова 6-4, 7-6(4)

Световната №165 Марина Заневска поднесе една от най-големите сензации от началото на сезона, спечелвайки титлата на WTA 250 турнира в Гдиня. Белгийката записа двусето успех над 150-ата в ранглистата Кристина Кучова и по този начин триумфира с трофея в дебютното издание на надпреварата.

В хода на мача Заневска спечели повече точки както на сервис (42-38), така и на ретур (39-33). И двете опонентки не бяха особено убедителни при възможностите си за пробив, като Заневска реализира шест от своите двадесет (30%), докато Кучова оползотвори пет от 13-те си брейкпойнта (38%).

Двубоят започна по чудесен начин за Кучова, която на два пъти проби сервиса на опонентката си и поведе с 3-0. След първата почивка в мача обаче Заневска се завърна като преобразена на корта и върна и двата пробива, осъществявайки пълен обрат за 4-3.

Кучова прекъсна серията на опонентката си и възстанови равенството, но Заневска си върна водачеството след гейм на нула, след което стигна до два поредни сетбола. Тя бяха спасени от световната №150, но Заневска продължи да владее инициативата и пред нея се откри трета възможност, като този път бе доста по-прецизна и приключи откриващия сет при 6-4 в своя полза.

Вторият сет започна така, както и първият – с два пробива и преднина от 3-0 за Кучова, която отрази четири брейкпойнта във втория гейм. Също както и в първата част обаче Заневска подобри значително представянето си и на три пъти проби сервиса на своята опонентка, като по този начин направи резултата 5-3 в своя полза. Това не сломи Кучова, която проби в деветия гейм, след което затвърди пробива и възстанови равенството при 5-5.

Заневска обаче си върна водачеството, а в дванадесетия гейм стигна до две поредни шампионски точки. Те обаче бяха спасени от Кучова, а впоследствие световната №150 пропусна още две възможности да прикючи мача и така се стигна до тайбрек.

Той започна напълно равностойно, като Заневска на три пъти поведе в резултата, но Кучова неизменно успяваше да изравни. След това обаче белгийката вдигна значително темпото, в резултат на което пред нея се откриха три поредни мачпойнта. Кучова отрази първия, но при следващото разиграване словашката тенисистка не успя да избегне опасността и Заневска триумфира с 6-4, 7-6(4) след малко под два часа игра.