Мария Сакари спечели 10 поредни гейма и елиминира Кенин в Абу Даби

Abu Dhabi WTA Women’s Tennis Open, 1/4-финал

София Кенин – Мария Сакари 6-2, 2-6, 0-6

Мария Сакари се класира за полуфиналите на турнира в Абу Даби след като отстрани първата поставена София Кенин. Световната №4 спечели убедително първия сет, но след това гъркинята осъществи впечатляващ обрат срещу шампионката на Australian Open.

Следващата опонентка на Сакари ще бъде Арина Сабаленка, която по-рано днес победи Елена Рибакина.

Едно от най-ефикасните оръжия на Сакари в днешния мач беше сервисът, като тя записа 9 аса срещу нито един за Кенин. Освен това гъркинята имаше предимство при спечелените точки както на първи (68%:50%), така и на втори сервис (58%:44%) и реализира повече точки за пробив (6-3).

Мачът започна много добре за Кенин, която поведе с 2-0 след ранен пробив. Сакари намали изоставането си като спечели третия гейм на нула, но Кенин отговори на предизвикателството като в следващите два гейма не даде нито енда точка на гъркинята. Сакари отново записа гейм на нула и намали резултата на 4-2, но веднага след това Кенин реализира решаващ пробив и спечели убедително сета.

В началото на втория сет Сакари спаси три точки за пробив и поведе в резултата, но Кенин не ѝ позволи да натрупа преднина и изравни. Двете опонентки си размениха по още един гейм, след което Сакари поведе в резултата за трети път след гейм на нула.

Шестият гейм бе най-драматичният в мача. Сакари пропусна две поредни точки за пробив, след което на три пъти ѝ се наложи да спасява точка за спечелването на гейма от страна на Кенин. Гъркинята пропусна още един брейкпойнт преди все пак да успее да спечели маратонския гейм при четвъртия си опит и да поведе с 4-2.

Това се оказа повратният момент тъй като Сакари доминираше до края на сета и в осмия гейм отново проби сервиса на своята опонентка за да спечели втората част с 6-2.

В заключителния сет интрига на практика нямаше. Сакари продължи да показва много бърз и агресивен тенис, докато от първоначалния устрем на Кенин не бе останала и следа и американката изигра най-слабия си сет от началото на турнира. Сакари нито веднъж не позволи на своята опонентка да стигне до точка за пробив и спечели категорично сета с 6-0 само за 25 минути, като по този начин си осигури място на полуфиналите.