Мартич с втора WTA титла след триумф в Лозана

Ladies Open Lausanne, финал
Петра Мартич – Олга Данилович 6-4, 6-2

Възходът на Петра Мартич в последните седмици бе ознаменуван с титла. Хърватката достигна до втория си WTA трофей след 6-4, 6-2 над сръбската квалификантка Олга Данилович във финала на WTA 250 надпреварата в Лозана.

Преди Уимбълдън Мартич само два пъти през 2022-а бе печелила последователни мачове, но в момента нещата са много по-различни. В Лондон тя достигна до четвърти кръг като загуби в равностоен мач срещу бъдещата шампионка Елена Рибакина. В Швейцария пък петте ѝ победи означаваха втора титла на ниво WTA в кариерата ѝ.

Бившата №14 в света стартира седмицата под №85, но в понеделник ще се завърне сред първите 60. По пътя към финала тя отстрани три поставени – №5 Нурия Паризас Диас, №2 Белинда Бенчич и №6 Каролин Гарсия. С оглед на тези успехи случилото се в мача за титлата не бе изненада. Мартич се нуждаеше от само 89 минути, за да преодолее съпротивата на квалификантката Данилович.

След равностойни първи седем гейма в мача, в които двете си разменяха пробиви, Мартич спечели 9 от последните 11 гейма в мача.

Първата титла на хърватката също бе дошла на клей – в Истанбул през 2019-а. На червено са общо три от петте ѝ финала.

Данилович също се бореше за втората си WTA титла след тази в Москва като 17-годишна през 2018-а.