Първа WTA титла за Бернарда Пера

Hungarian Grand Prix, финал
Бернарда Пера – Александра Крунич 6-3, 6-3

Бернарда Пера достигна до първата си WTA титла в първия финал, който игра в кариерата си. Във финала на турнира в Будапеща американката победи Александра Крунич с 6-3, 6-3.

Финалният двубой продължи 87 минути и завърши в два сета – така както се случваше и в предишните мачове на Пера. Тя не загуби нито сет в рамките на седмицата, която включваше и два успеха в квалификациите.

Преди това тя бе с четири загубени финала на ниво WTA, но негативната серия спря с успеха над унгарската №1 Ана Бондар в събота.

Така световната №130 се превръща в третата квалификантка с трофей през сезона след Татяна Мария (Богота) и Анастасия Потапова (Истанбул). Тя е и четвъртата дебютантка с титла през 2022-а след Потапова, Мартина Тревизан (Рабат) и Беатрис Хадад Мая (Нотингам).

Пера завърши мача с 21 уинъра спрямо 18 за Крунич, но при сръбкинята негативният компонент бяха 37-те непредизвикани грешки. Финалистката бе и много неубедителна на втори сервис, на който спечели само 40% от точките. В хода на двубоя Пера реализира 4 от 10-те си възможности за пробив спрямо 1 от 6 за съперничката ѝ.

Американката започна мача много силно като спечели първите осем точки преди да отрази четири брейкбола за 4-1. Още един брейкбол бе отразен при 5-3 преди Пера да се възползва от петия си сетбол.

Във втората част Крунич демонстрира съпротивителни сили с първия си пробив, който изравни резултата за 3-3. Веднага след това обаче мощните ретури на Пера ѝ помогнаха за нов пробив, след който нямаше проблеми в сервис геймовете си.