Осака отстрани Мугуруса след два спасени мачбола

Australian Open, 1/8-финал

Наоми Осака – Гарбине Мугуруса 4-6, 6-4, 7-5

Наоми Осака записа драматична трисетова победа над Гарбине Мугуруса в 1/8-финален сблъсък на Откритото първенство на Австралия. Испанката със сигурност ще съжалява горчиво за поражението, тъй като в третия сет имаше две поредни възможности да приключи мача в своя полза, но Осака се измъкна от трудната ситуация и обърна развоя на мача.

В следващата фаза световната №3 ще се изправи срещу сензацията на турнира Су Уей-Ше, която по-рано днес победи Маркета Вондрушова с 6-4, 6-2.

Ключово за успеха на Осака бе нейното превъзходство по отношение на реализираните на втори сервис точки, където тя регистрира 53% успеваемост, докато статистиката на Мугуруса показваше доста по-скромните 30%. Японката реализира само един пробив повече от своята опонентка (5-4), но той се оказа решаващ за изхода от сблъсъка.

Осака поведе с 2-0 след ранен пробив, но Мугуруса успя да изравни резултата, след което двете си размениха по още един гейм. Японката отново взе преднина при 4-3, но тогава настъпи моментът на Мугуруса. Испанката отново възстанови равенството, след което записа първия пробив в мача и поведе с 5-4. Двукратната шампионка от Големия шлем запази добрия си ритъм и спечели първия сет с 6-4 след 32 минути игра.

Мугуруса продължи да доминира и в първите два гейма на втория сет даде само една точка на осака. След това обаче световната №3 отново намери верния ритъм и осъществи пълен обрат за 3-2. Двете опонентки продължиха да печелят своите подавания и така резултатът достигна 5-4 в полза на Осака. В десетия гейм пред японката се откриха два поредни сетпойнта, които обаче бяха спасени от Мугуруса. Малко след това обаче Осака стигна до трета възможност, която успя да реализира и изравни резултата в мача.

Шампионката в турнира за 2019 г. на два пъти поведе в геймовете в началото на заключителния сет, но Мугуруса реализира пробив и направи резултата 4-2 в своя полза. Осака намали изоставането си, но след това пропусна точка за пробив и резултатът стана 5-3.

Мугуруса имаше чудесен шанс да се класира за 1/4-финалите след като стигна до два поредни мачбола, но Осака отрази и двата, след което възстанови равенството при 5-5. Японката не позволи на своята опонентка отново да поведе в резултата и спечели и следващите два гейма, като по този начин си осигури място сред най-добрите осем в турнира, оформяйки крайното 4-6, 6-4, 7-5 след два часа на корта.