Вондрушова сложи край на мечтата на Осака за олимпийска титла

Олимпийски игри, осминафинал

Наоми Осака – Маркета Вондрушова 1-6, 4-6

Световната №42 Маркета Вондрушова поднесе една от най-големите сензации в олимпийския турнир по тенис, след като елиминира втората в схемата Наоми Осака на осминафиналите на надпреварата. Четирикратната шампионка от Големия шлем бе считана за изявена фаворитка след отпадането на Ашли Барти и Арина Сабаленка, но Вондрушова изигра много силен мач и напълно заслужено отстрани световната №2.

В следващата фаза чехкинята ще се изправи срещу победителката от мача между Паула Бадоса и Надя Подороска.

Осака отново игра много офанзивно, но този път агресията на японката се обърна срещу нея и тя направи три пъти повече непредизвикани грешки от своята опонентка (31-10). Друг решаващ компонент за успеха на Вондрушова бе огромното ѝ превъзходство по отношение на спечелените на ретур точки (34-15). Чехкинята реализира пет от единадесетте си точки за пробив (45%), докато шампионката на US Open и Australian Open оползотвори само един от своите пет брейкпойнта (20%).

Очакванията за превъзходство на Осака не се оправдаха и Вондрушова проби още в първия гейм, след което спаси два поредни брейкпойнта и увеличи преднината си на 2-0. Чехкинята продължи да доминира и записа два поредни гейма на 15, като по този начин поведе убедително с 4-0 и направи огромна крачка към спечелването на първия сет.

Вондрушова пропусна две поредни точки за пробив и позволи на японката да прекъсне серията ѝ, но това се оказа само временно колебание за осминафиналистката от Ролан Гарос. Чехкинята бързо си върна инициативата и в следващите два гейма даде само една точка на именитата си опонентка, спечелвайки категорично първия сет с 6-1.

Осака поведе с 2-0 след ранен пробив във втората част и изглеждаше, че представителката на домакините ще успее да обърне развоя на мача. Вондрушова обаче успя да намали резултата, след което реализира първия пробив в сета и взе водачеството, но Осака успя да прекъсне серията ѝ и възстанови равенството при 3-3.

Световната №2 можеше да осъществи обрат, но в седмия гейм пропусна две поредни точки за пробив и Вондрушова отново излезе напред в резултата. Осака спечели следващото си подаване и изравни, но чехкинята отговори с гейм на нула, след което стигна до два последователни мачбола.

Те бяха спасени от Осака, но след това японката пропиля две възможности да спечели гейма. Вондрушова се възползва от колебанията в играта на опонентката си и реализира третия открил се пред нея мачпойнт, като по този начин триумфира с 6-1, 6-4 след малко повече от час на корта.