Онс Жабур е на исторически четвъртфинал

Australian open, 1/8-финал

Онс Жабур – Ван Циан 7-6(4) 6-1

Онс Жабур продължава да пише своята история. Тунизийката се класира за първи път на четвъртфинал на турнир от Големия шлем, след като успя да победи 27-ата поставена Ван Циан с 7-6(4) 6-1 в третия осминафинал от днешната програма на Australian open.

Жабур и Циан си размениха по един пробив в началото на срещата. Китайката успя да вземе за втори път подаването на съперничката си и да поведе с 4-1. Жабур обаче записа три печеливши гейма и изравни резултата. Равностойната им игра изпрати развръзката в тайбрек, където Жабур се наложи с 7-4 точки.

Във втория сет 25-годишната тунизийка владееше играта на корта, успя да пробие трудно сервиса на Циан два пъти, поведе с 5-0, китайката записа гейм, но Жабур не сгреши и след гейм спечелен на нула, си извоюва победата на Маргарет корт Арена.

Това е втори успех за Онс Жабур над Ван Циан в рамките на месец. В първия кръг в Шънджън тя постигна още по-категорична победа с 6-0 6-3.

Класирането и за четвъртфиналите в Мелбърн е историческо постижение за Онс Жабур. Тя става първата арабка, която достига до тази фаза на турнир от Големия шлем. За място на полуфинала тунизийката ще спори със София Кенин, която отстрани най-младата участничка в турнира Коко Гоф с 2-1 сета.

ons_jabeur_2020_1

„Мислех, че ще бъде дълъг мач днес, но в крайна сметка не се получи така. За мен бе важно да спечеля първия сет, Циан е много труден съперник. Следващият ми мач ще бъде още по-труден, София Кенин спечели последната ни среща, така че ще търся реванш.“ – бяха първите думи на щастливата победителка.