Остапенко отново засипа корта с уинъри и се класира на 1/4-финал. Предстои мач с Винъс

Уимбълдън, 1/8-финал
Йелена Остапенко – Елина Свитолина 6-3 7-6(6)

Шампионката от Ролан Гарос Йелена Остапенко се класира за четвъртфиналите на Уимбълдън след успех с 6-3 7-6(6) над Елина Свитолина. Латвийката наниза 42 печеливши удара и се справи с четвъртата поставена за час и 47 минути от осмия си мачбол.

Мачът започна страхотно за Остапенко, която проби още на старта и затвърди. От първите минути на корта шампионката от Париж заложи на добре познатия си стил и редуваше печеливши удари от форхенд и от бекхенд, с които диктуваше темпото.

В третия гейм Свитолина допусна двойна грешка за 40-40, но с добри сервиси спечели подаването си за 2-1. Ситуацията за украинката се усложни в петия гейм, в който с два уинъра от форхенд и печеливш удар от ретур Остапенко стигна до 15-40. На опразнен корт тя пропусна форхенд на мрежата, но след това проби за 4-1.

В следващия гейм латвийката направи две двойни грешки и въпреки че отрази три брейкбола от 0-40, тя позволи единият брейк да бъде върнат. В осмия Свитолина пропусна три шанса да си върне и втория пробив. Поставената под №4 в схемата хвърли много усилия в този гейм и сетът приключи с нов неуспешен опит да удържи подаването си.

Двете си размениха пробиви на старта на втората част, след което спечелиха геймовете си за 2-2. В петия латвийката редуваше грешки и уинъри, но след повече от 10 минути борба и 5 отразени брейкбола тя поведе с 3-2.

Остапенко направи важна крачка към четвъртфиналите, след като стигна до нова възможност за пробив в шестия гейм и с атака на мрежата и бекхенд, кацнал на линията си осигури аванс от 4-2. Йелена остана фокусирана и затвърди брейка, доближавайки се на гейм от крайната победа, но последва серия от 4 поредни за нейната опонентка и куп спасени възможности за затваряне на мача.

При дюс украинката не успя да намери центъра на ракетата и Йелена си осигури първи мачбол в следващия гейм. С добри сервиси обаче четвъртата поставена се задържа в мача. Деветият гейм бе много драматичен и Остапенко пропусна още 4 мачбола, а накрая подари гейма на съперничката с двойна грешка.

Серията на Свитолина продължи и тя обърна до 6-5 в своя полза, но също не успя да приключи сета на свое подаване. Така се стигна до тайбрек, който в началото бе изпълнен с минипробиви, след което Остапенко стигна до нови два мачбола при 6-4, но украинката не се предаваше. От осмия си опит най-накрая латвийката приключи двубоя след повече от 100 минути на корта.

В спор за място на полуфиналите шампионката от Ролан Гарос очаква Винъс Уилямс, която надделя категорично над Ана Конюх с 6-3 6-2. Двубоят беше между най-възрастната и най-младата тенисистка, оцелели до четвъртия кръг на турнира.

Петкратната шампионка в Лондон миналата година игра полуфинал и бе спряна от Анджелик Кербер, която след това загуби от нейната сестра Серина.