Ще има нова №1 при жените: Мугуруса отстрани Кербер и ще играе с Кузнецова на 1/4-финал

Wimbledon, 1/8-финал
Гарбине Мугуруса – Анджелик Кербер 4-6 6-4 6-4

Гарбине Мугуруса взе битката на финалистките от последните две издания на Уимбълдън, отстранявайки Анджелик Кербер с 4-6 6-4 6-4 и така я свали от топ позицията в световната ранглиста на сингъл. Победителката започна срещата прекалено агресивно, но после смени подхода си, а търпението й бе възнаградено.

За разлика от испанката, световната №1 влезе в мача с трудно взет сервис гейм, но във второто си подаване бе категорична и при 40-15 реализира геймбол с ефектен лоб – 2-2.

Планът за мача на Мугуруса бе ясен – тя гледаше да държи инициативата, да не позволява опонентката й да е в ритъм и при възможност, да търси излизания на мрежата. Единствено непредизвиканите грешки можеше да объркат сметките, като в седмия гейм шампионката от Ролан Гарос 2016 отрази брейкбол.

Ключът в играта на Кербер бе последователността. В деветия гейм тя поведе с 40-15, стигайки до нови възможности да пробие. В следващата точка Анджелик няколко пъти разходи по основната линия опонентката си и накрая Гарбине изкара бекхенд от движение – 5-4. При този резултат световната №1 сервираше за частта и я взе – 6-4.

В началото на четвъртия гейм от втория сет статистиката показваше, че испанската тенисистка има 20 непредизвикани грешки срещу само 3 за съперничката й. Проблемът за Мугуруса не бе толкова в това, колкото, че не може да компенсира с уинъри, а на моменти не изграждаше точките, а безразсъдно търсеше приключването им

Световната №15 все пак стигна до брейкбол в шестия гейм, но сбърка в разиграване с 15 удара. После заби бекхенд в мрежата, а на геймбола германката регистрира ас – 3-3.

Мугуруса взе подаването си за 5-4, а после доказа, че е сменила подхода си и показа необходимото търпение, за да пробие и да вкара мача в решителен сет – 6-4.

Кербер потегли перфектно и дръпна 2-0, но изтърва преднината си, след като в четвъртия гейм Мугуруса реализира точка за рирбейк с отличен апроуч по диагонала и воле уинър – 2-2. В следващите две части двете си размениха по пробив за 3-3.

Постепенно Анджелик започна да взима превес с отличната си защита, но не успя да материализира превъзходството си и изпусна 4 брейкбола в седмия гейм. В десетия тя сервираше за оставане в мача, но не се справи – 4-6.

На 1/4-финал победителката ще срещне Светлана Кузнецова, която отстрани Агнешка Радванска с 6-2 6-4.

Ако искате да се насладите на първокачествен тенис с марката Уимбълдън и първокачествена храна, то препоръчваме SASA Radisson (срещу Народното Събрание), където по време на Уимбълдън на всички телевизори ще се излъчват мачовете от тенис турнира.