Павлюченкова детронира шампионката Бенчич в Дубай

Dubai Duty Free Tennis Championships, първи кръг
Анастасия Павлюченкова – Белинда Бенчич 1-6 6-1 6-1
Кристина Младенович – Алиаксандра Саснович 6-4 6-3

Действащата шампионка Белинда Бенчич отпадна още в първия кръг на турнира от категория Premier в Дубай. Четвъртата поставена започна мача с 19 поредни спечелени точки, но допусна сериозен спад в представянето си на сервис и допусна обрат до 1-6 6-1 6-1.

Преди седмица Бенчич загуби на четвъртфиналите в Санкт Петербург, но се изкачи с едно място до №4 в ранглистата и записа най-доброто постижение в кариерата си. Сега обаче ще загуби целия актив, който натрупа в Дубай предишната кампания. Миналата година швейцарката надигра четири представителки на топ 10 – Арина Сабаленка, Елина Свитолина, Симона Халеп и Петра Квитова, за да стигне до трофея.

До момента 22-годишната тенисистка имаше актив от 5-1 срещу Павлюченкова, но днес не се възползва от деветте ѝ двойни грешки, спечели едва 29% от разиграванията на втори начален удар и я прати в следващата фаза срещу Сорана Кърстя или Анет Контавейт.

В първия сет Павлюченкова спечели едва две от седем точки на първи сервис при успеваемост 44%, а ефективността на шампионката беше двойно по-голяма. Тя взе 86% от разиграванията в тези случаи и започна мача с 19 поредни спечелени точки и два много бързи пробива на нула. Загуби първа размяна на удари едва в петия гейм, когато допусна дюс, но не го загуби.

Още в следващото си заставане на посрещане Бенчич стигна до сетбол, но рускинята записа първия си гейм в мача само за да отложи логичния завършек – 6-1.

Веднага след паузата швейцарката проби още веднъж, но Павлюченкова се върна в мача с бърз рибрейк на нула. Последва огромен спад в представянето на шампионката в нейните сервис геймове – процентът ѝ падна до 45%, а на втори начален удар взе само две от 12 разигравания. Допусна още два пробива и паритетът бе върнат след 6-1, този път за световната №31.

Това вдъхна стимул на Павлюченкова, която се възползва от двойна грешка на опонентката в решителен момент в началото на сета и проби, а после неточностите на Бенчич се натрупаха и ѝ донесоха пасив от два брейка и 0-3.

Въпреки всичко тя намери мотивация и върна мигновено един от пробивите, но преимуществото ѝ в игрови план трая твърде кратко и изоставането ѝ стана 1-4. Световната №31 пропусна два мачбола от посрещане при 5-1, но при третия се справи отлично и елиминира шампионката.

По-рано през деня Кристина Младенович продължи към втори кръг след успех над Алиаксандра Саснович с 6-4 6-3 и сега ѝ предстои мач с втората поставена Каролина Плишкова. Французойката може да вземе реванш от чехкинята за загубата в първи кръг на Australian Open тази година, а също така да повтори триумфа над нея от Дубай през 2017, когато победи с 6-2 6-4.