Бившата шампионка Свитолина взе само три гейма в Дубай

Dubai Duty Free Tennis Championships, първи кръг
Дженифър Брейди – Елина Свитолина 6-2 6-1

Елина Свитолина допусна втора поредна загуба и отпадна още в първия кръг на турнира от категория Premier в Дубай. Световната №6 и трета поставена в надпреварата не спечели сет срещу Дженифър Брейди, отстъпвайки с 2-6 1-6, а по този начин вече е загубила четири последователни части.

Миналата седмица украинката отпадна на четвъртфиналите в тайландския Хуа Хин, където беше топ поставена. Тя допусна поражение с 4-6 2-6 от Нао Хибино, която се намираше на точно 80 места след нея в световната ранглиста.

Свитолина дебютира в Дубай през 2015 и никога досега не бе отпадала преди полуфиналите, а през 2017 и 2018 стигна до титлата.

Днес представянето на втори сервис от страна на Свитолина, както и това при брейкболите, се оказа решаващо за изхода от двубоя, спечелен от 52-ата в света американка. Световната №6 взе едва 4 от 19 точки, или 22%, на втори начален удар и спаси само две от седем точки за пробив, пред които се изправи.

Брейди продължава във втората фаза, където ще срещне Маркета Вондрушова.

Свитолина започна мача на високо темпо и бързо си осигури два шанса за пробив още в първия гейм, но Брейди се измъкна и постепенно започна да печели подаванията си все по-лесно. Това ѝ позволи да стане по-агресивна от посрещане, а дивидентите дойдоха в шестия гейм, когато американката реализира брейк за 4-2.

Последва спад в играта на Свитолина и тя не само загуби още едно свое подаване до края на частта, за да изостане с 2-6 в сетовете, но серията на опонентката ѝ продължи с още четири последователни гейма след паузата.

Двата пробива можеха да бъдат затвърдени до 5-0, но украинката вдигна нивото и направи един рибрейк за 1-4. Всичко обаче загуби смисъла си, когато Брейди отново проби и си осигури сервиране за победата. Реализира още първия си мачбол и затвори двубоя с 6-1.

По-рано през деня Катерина Синякова спечели чешкия мач от първи кръг срещу Каролина Мухова с 6-4 4-6 6-0 и продължава напред срещу София Кенин или Елена Рибакина.