Пет мача от ден №7 на Australian Open, които не бива да пропускате

Седмият ден на Australian Open ни поднася истински дербита, като поставените тенисисти започват все по-често да се сблъскват в схемата на турнира. Ето кои според нас заслужават най-много внимание:

Стефанос Циципас – Яник Синер (Първи мач от вечерната сесия на Rod Laver Arena, начало: не преди 10:00 ч.)

Топ 20 сблъсък, който противопоставя двама от тенисистите, които се очаква да са замесени в борбата за най-големите трофеи в следващите години.

Стефанос Циципас е перфектен от началото на сезона – в серията си от седем поредни победи даде сетове единствено на Григор Димитров, Борна Чорич и Матео Беретини по време на United Cup.

Яник имаше известни физически проблеми в Аделаида, преди да пристигне в Мелбърн, но фактът, че измъкна петсетова победа в трети кръг срещу Фучович сочи, че отново се чувства добре.

Ако и двамата са в оптимално състояние и форма, този мач е напълно непредсказуем. Макар гъркът да води с 4-1 в баланса на съперничеството им, по-младият му опонент израства все повече в представянията си през последните месеци и няма да се даде без борба.

Ига Швьонтек – Елена Рибакина (Втори мач от дневната сесия на Rod Laver Arena, начало: не преди 3:30 ч.)

Световната №1 няма как да не бъде фаворит в турнира. Резултатите ѝ досега затвърждават това твърдение, тъй като все още няма загубен сет, а в последния си двубой даде само гейм на Кристина Букса.

Оттук нататък обаче схемата ѝ поднася тежки препятствия, а първото от тях е шампионката от Уимбълдън Елена Рибакина.

Казахстанката загря с победа над миналогодишната финалистка в турнира Даниел Колинс, като записа цели 33 аса в двубоя и го завърши с 82% спечелени точки на първи сервис.

Единственият им официален мач до момента завърши в полза на Швьонтек в Острава през 2021, но Рибакина бе победителка в последната им среща на корта – в края на декември по време на демонстративния World Tennis League в Обединените арабски емирства.

Предстои да видим как ще се справи полякинята с тази задача.

Хуберт Хуркач – Себастиан Корда (Трети мач от дневната сесия на Rod Laver Arena)

Себастиан Корда е една от изненадите на турнира, като вече от ракетата му отпаднаха Борна Чорич и Даниил Медведев. Американецът игра силно и в Аделаида, където надигра Синер, Баутиста Агут и Мъри, преди да отстъпи на Новак Джокович в оспорван финал.

Сега е ред да срещне световния №11 Хуберт Хуркач, който също се радва на добри резултати и отстрани Денис Шаповалов в петсетова драма в предходния кръг.

Хуркач спечели убедително единственият им предишен двубой – в Делрей Бийч през 2021, но израстването на Корда оттогава е осезаемо.

Двубой, който си струва да се гледа и който може да поднесе поредната изненада на Australian Open.

Кори Гоф – Йелена Остапенко (Втори мач от дневната сесия на Margaret Court Arena, начало: не преди 4:00 ч.)

№7 срещу №17. Коко Гоф все още няма загубен сет в осемте си мача този сезон, след като вдигна и титлата в Оукланд. Макар да не я поставят активно сред фаворитите за трофея, малко по малко тя започва да привлича все по-активно вниманието върху себе си.

Йелена Остапенко рядко е в заглавията след трофея си от Ролан Гарос през 2017, но когато агресивната ѝ и рискована игра сработи, е способна да победи абсолютно всяка опонентка в Тура.

Предстои да разберем дали ще бъде такъв случаят в неделя.

Джесика Пегула – Барбора Крейчикова (Четвърти мач от дневната сесия на John Cain Arena, начало: не преди 8:00 ч.)

Джесика Пегула говори открито за амбициите си да спечели титлата, след като победи Ига Швьонтек по пътя към трофея на United Cup и демонстрира плашещо добра форма.

Оттогава двете се надпреварват в резултатите си в Мелбърн. Да, Ига спечели с един загубен гейм в последния кръг, но американката не ѝ отстъпи особено и даде на Марта Костюк само два.

Сега обаче и тя е изправена срещу бивша шампионка от Шлема.

Барбора Крейчикова премина безпроблемно през първите три кръга от Australian Open и има опит на голямата сцена. Чехкинята със сигурност няма да се предаде лесно и мачът има потенциала да се превърне в истинска битка.