Плишкова спаси мачбол и се наложи над Винъс в инфарктен сблъсък

US Open, IV кръг

Каролина Плишкова – Винъс Уилямс 4-6 6-4 7-6(3)

Победната поредица за Каролина Плишкова от последните седмици продължи и срещу Винъс Уилям в Ню Йорк. Чехкинята спаси мачбол и се наложи над бившата №1 в инфарктен осминафинал на US Open с 4-6 6-4 7-6(3).

Плишкова бе в серия от осем поредни победи, която включваше и титлата в Синсинати по-рано през месеца. Чехкинята обаче никога не бе играла на Arthur Ashe Stadium и притеснението й бе видимо в началото мача. С познатата мощна игра от дъното на корта Винъс набързо натрупа на пръв поглед недостжим аванс от 5-1 гейма в първия сет.

При сервис за частта американката допусна две двойни грешки, Плишкова върна единия пробив и това сякаш й даде необходимото спокойствие, за да започне истинската битка.

Чехкинята навакса и втория брейк, след като плоските й форхендите започнаха постепенно да намират очертанията на полето, а Винъс пострада от нова неприятна двойна грешка на брейкбола.

Плишкова сервира за изравняване на резултата при 4-5, но допусна поредица грешки и сетът все пак отиде на сметката на бившата №1.

36-годишната Уилямс показа впечатляваща бързина в началото на втората част –  тя спринтира и завърши трудна къса топка с бекхенда си, с което се откъсна с 3-1 гейма.

Плишкова обаче съвсем не бе готова да се предаде. Шампионката от Синсинати повиши качеството на началния си удар и спечели пет от следващите шест гейма. Винъс допускаше повече пропуски от дъното на корта, а при сервис за частта при 5-4 чехкинята впечатли с два поредни аса и изравни резултата на светлинното табло – сет на сет.

Каролина проби рано и на старта на решителната част, след като двукратната шампионка от Flushing Meadows пресили няколко удара от дъното на корта в опит да удържи на темпото на по-младата си опонентка. Уилямс бе допуснала цели 28 непредизвикани грешки до този момент.

Винъс напомни за класата си и бекхенд по диагонала, приземил се на линията, й донесе две възможности за рибрейк. Плишкова обаче вкара в употреба любимото си оръжие – бомбения сервис, спаси гейма и поведе с 3-1.

Изключително деми воле от бекхенд помогна на чехкинята да задържи аванса си със сервис гейм на нула за 4-2.

Минути по-късно обаче Плишкова не издържа на натиска, сбърка на няколко пъти от бекхенд страната и равенството бе възстановено – 4-4.

Винъс получи първия си мачбол при 5-4 след невъзможен за отразяване ретур, кацнал на основната линия, но чехкинята смело атакува мрежата и с драйв воле от форхенд се измъкна от критичната ситуация. Геймът в крайна сметка бе спасен от сервиращата тенисистка без повече драма – 5-5.

Плишкова отново показа класа от форхенд, а Винъс допусна грешка от Т-то, подобна на онази на Рафаел Надал при 6-6 в тайбрека на петия сет срещу Лука Пуи снощи, и шампионката от Синсинати получи скрит мачбол. Уилямс първоначално се спаси с уинър от форхенд, но от втори опит Каролина все пак се добра до решителния пробив, след като филето на мрежата направи минаващия й удар неспасяем.

Тенисистката от Чехия хладнокръвно конструира аванс от 40-0 при сервис за мача, но Винъс не бе готова да развее бялото знаме и изравни със смела игра и една двойна грешка – дюс. С още два брутални уинъра от форхенд двукратната шампионка в Ню Йорк си заслужи тайбрек.

Психологическото предимство вече бе изцяло на страната на Уилямс, но противно на логиката Плишкова първа дръпна с 4-2 точки след впечатляващо деми воле от форхенд. Грешка от бекхенд на бившата №1 увеличи аванса до 5-2.

Винъс пресили още един форхенд и това вече даде четири поредни мачбола на чехкинята. Още при първия изглеждаше, че срещата е приключила, но Винъс обори съдийско решение със системата „Хоук ай“ и драмата продължи. От пети опит обаче Плишкова най-накрая вдигна ръце като победителка, след като Винъс не се справи с кик сервиса й и изкара ретура си далеч в аут.

Следващата съперничка за поставената под №10 ще бъде Агнешка Радванска или Ана Конюх.