Рибакина отново се справи с лекота с Швьонтек

BNP Paribas Open, полуфинал
Ига Швьонтек – Елена Рибакина 2-6, 2-6

Елена Рибакина постигна втора победа над Ига Швьонтек през 2023, след нов убедителен успех над световната №1. Шампионката от Уимбълдън спря защитата на титлата на полякинята в Индиън Уелс, след 6-2, 6-2 на полуфинал в пустинята.

Така тя се превръща в едва втората тенисистка с победи над действаща №1 на Australian Open и в Индиън Уелс в рамките на една година от Линдзи Дейвънпорт през 2000-а. Тя е и първата тенисистка с две победи над действаща №1 от 2019-а.

„С Ига е много тежко, тя е много труден съперник, но когато играя толкова добре и всичко влиза в корта, защото днес на моменти играх на най-високото си ниво и в тези моменти чувствам, че когато играя така, мога да победя всеки“ – каза щастливата победителка след края на мача. „Днес просто бях много добра. Това е целта, но никога не се чувстваш невероятно и перфектно във всеки мач.“

По този начин Рибакина оформи финал срещу Арина Сабаленка, който ще бъде повторение на мача за трофея на Australian Open през януари, когато беларускинята триумфира с първата си титла от Шлема след 4-6, 6-3, 6-4. Тя е и тази, която води в преките двубои с 4-0. Всеки един от четирите мача обаче се е решавал в трети сет.

Това ще бъде третият случай в този век, в който финалът от Мелбърн се повтаря в Калифорния. Така бе през 2000 с Дейвънпорт и Мартина Хингис, както и през 2012 с Мария Шарапова и Виктория Азаренка. „Не очаквах да играя толкова добре днес. Вчера беше много тежък мач. Нямах какво да губя. Исках просто да изляза, да се насладя и нещата се получиха по моя начин. Изиграх един от най-добрите си мачове през годината. Надявам се да играя така и в неделя“ – коментира победителката.

Швьонтек, която не бе загубила сет от началото на турнира, се надяваше да вземе реванш за поражението от Рибакина на Australian Open, но в нито един момент от мача не изглеждаше близо до нещо такова.

Представителката на Казахстан проби още в първия възможен момент и набързо седна на почивка при 3-0. Полякинята не съумяваше да противодейства на мощните плоски удари на съперничката си, която с балансирана агресия я надиграваше от дъното на корта. Сервисите на Рибакина също бяха доста по-добри, което допълнително наклони везните в нейна полза.

И двете имаха по два шанса за пробив в първия сет, но шампионката от Уимбълдън използва своите за разлика от световната №1.

Сетът приключи след 36 минути, а, след още 20 във втората част, Рибакина вече водеше с 4-0 след пробив на 0. Швьонтек спря серия от седем поредни гейма на съперничката си за 1-5, а след това успя и да достигне до първи брейк на своята сметка. От втория опит обаче Рибакина нямаше проблеми да сложи край на мача.

В крайна сметка победителката завърши мача с реализирани 5 от 5 брейкбола, 18 уинъра и само 12 непредизвикани грешки.

След края на срещата Швьонтек разкри, че има проблем с ребро и ще остане в Калифорния за допълнителни тестове. Засега тя планира да играе в Маями.

„Не съм играла с много контузии. Това е нова ситуация за мен. Единственият турнир, на който си спомням, че имах контузия, беше Ролан Гарос 2019. Тогава бях доста млада. Сега е напълно различно ниво. Чувствам, че в мачовете трябва да съм на 100%“ – каза тя.