Били Джийн Кинг Къп, финал
Руска тенис федерация – Швейцария 2-0
Дария Касаткина – Жил Тайхман 6-2, 6-4
Людмила Самсонова – Белинда Бенчич 3-6, 6-3, 6-4

Руската тенис федерация е шампион в Billie Jean King Cup 2021. С ново име и с новия формат с финална надпревара, отборният турнир предложи няколко страхотни дни в Прага, а във финала рускините триумфираха след победи и в двата мача на сингъл.

В първия Дария Касаткина победи Жил Тайхман с 6-2, 6-4 в двубоя на вторите ракети след 80 минути, в които реализира пет пробива в подаването на съперничката си.

По предварителен план в следващия мач трябваше да видим Белинда Бенчич и Анастасия Павлюченкова. Финалистката от Ролан Гарос обаче страда от контузия и бе взето решение да бъде заменена от Людмила Самсонова, която ден по-рано бе с основен принос за победата над САЩ, побеждавайки Слоун Стивънс.

Бенчич обаче бе победила съпернички като Анжелик Кербер, Барбора Крейчикова и Айла Томлянович по-рано през седмицата и влезе в мача като абсолютен фаворит.

Световната №40 загуби първия сет, макар че проби първа в него. Във втория Самсонова спаси четири брейкбола в маратонския първия гейм, но след него загуби едва три точки на сервис до края на частта. В същото време пробивът ѝ за 4-2 бе достатъчен за успеха.

В решителната трета част Самсонова получи предимство с пробив още на старта, след което успя да мине и през два по-сложни сервис гейма, в които отрази по един брейкбол. При 5-4 рускинята не трепна, сервирайки за мача.

Тя определено бе неочакваният герой на турнира, след като завърши седмицата с 3 победи на двойки и 2 на сингъл без да има загубен мач.

Така Русия стигна до пети трофей в турнира, известен доскоро като Фед Къп. Толкова има и Испания, Австралия има 7, Чехия е с 11, а лидер с 18 е САЩ. За Швейцария това бе втори загубен финал след 1998 година.