Сабаленка елиминира Гоф след драматичен обрат на турнира в Острава

J&T Banka Ostrava Open (Острава), 1/8-финал

Кори Гоф – Арина Сабаленка 6-1, 5-7, 6-7(2)

Онс Жабур – Йелена Остапенко 6-4, 6-4

Арина Сабаленка се класира за 1/4-финалите на турнира на WTA в Острава след драматичен обрат срещу Кори Гоф. Белорускинята претърпя болезнено поражение в първия сет, но демонстрира характер и успя да стигне до пълен обрат след 2 часа и 16 минути игра.

Интересното е, че от статистическа гледна точка Гоф имаше предимство в почти всяко отношение, но точките за пробив се оказаха ахилесовата пета на американката. Сабаленка реализира и четирите брейкпойнта, до които достигна в хода на мача, докато Гоф не бе толкова прецизна (5 от 8). Така Сабаленка достигна до 1/4-финалите в турнира, където нейна съперничка ще бъде Сара Сорибес Тормо.

Първият сет по нищо не предващаваше изхода от мача. Гоф спечели откриващия гейм, но Сабаленка изравни, печелейки втория на нула. След това обаче американката летеше по корта и спечели пет поредни гейма, като по този начин приключи сета в своя полза след само 23 минути игра.

Сабаленка взе инициативата във втория сет, като успя на цели пет пъти да поведе в геймовете, но Гоф неизменно изравняваше резултата. Все пак при резултат 5-5 световната №12 стигна до решаващ пробив, след който спечели сета със 7-5.

Противно на развитието на мача Гоф започна много по-добре заключителния сет и поведе с 3-0, но Сабаленка върна интригата, намалявайки резултата на 3-2. Американката стигна до нов пробив и вече се виждаше като победителка при 5-2 в своя полза, но нейната опонентка осъществи зрелищен обрат и поведе с 6-5. Гоф спечели следващия гейм и доведе мача до тайбрек, в който Сабаленка надделя категорично със 7-2.

Ons_Jabeur

Йелена Остапенко също се сбогува с надпреварата в Острава след загуба в два сета от Онс Жабур. Тунизийката бе на път сама да се вкара в много трудна ситуация, след като в края на мача пропусна три поредни мачбола, но при четвъртия си опит все пак успя да елиминира бившата шампионка на Ролан Гарос и да стигне до мач с Мария Сакари в следващата фаза.

Жабур спечели три от първите четири гейма в откриващия сет, но Остапенко успя да пробие и да възстанови равенството. При 4-4 обаче тунизийката стигна до решаващ пробив, който ѝ донесе успеха в сета. Вторият сет отново започна с гейм за Жабур, на 32-рата в света позволи на Остапенко да напрви обрат и да вземе инициативата. Латвийката успя да поведе с 4-3, но след това Жабур отново стигна до много важен пробив, спечелвайки три поредни гейма.