Самсонова изненада и Бенчич и спечели титлата в Берлин

Bett1Open, финал

Белинда Бенчич – Людмила Самсонова 6-1, 1-6, 3-6

Берлинската приказка на Людмила Самсонова завърши с щастлив край. Рускинята, която тръгна от квалификациите, а на полуфинала елиминира двукратанта шампионка от Големия шлем Виктория Азаренка, извървя целия път в надпреварата и вдигна трофея след успех над петата в схемата Белинда Бенчич. Самсонова бе напълно надиграна в първия сет, но впоследствие намери сили за обрат и заслужи първата си WTA титла. С този успех тя стана десетата тенисистка, която печели дебютната си титла през 2021 г.

Рускинята записа повече асове в хода на мача (14-6), като същевременно беше по-резултатна както на сервис (46-44), така и на ретур (29-24). Световната №106 реализира четири от осемте си точки за пробив (50%), докато Бенчич оползотвори само два от своите седем брейкпойнта (29%).

Първият сет премина изцяло под диктовката на Бенчич. Въпреки усилията на Самсонова, швейцарката на два пъти проби сервиса ѝ, като по този начин натрупа комфортна преднина от 5-0. Самсонова прекъсна серията на световната №12, но след това тя спечели уверено следващия си сервис гейм и се наложи категорично с 6-1 след 29 минути игра.

Изглеждаше, че всичко върви по план за Бенчич, но във втория сет развитието на мача напълно се преобърна. Самсонова изигра може би най-силния си сет от началото на годината, като в първите пет гейма даде само шест точки на именитата си опонентка. Швейцарката намали резултата, а в седмия гейм стигна до брейкпойнт. Той обаче бе отразен от Самсонова, която надделя с 6-1 и доведе мача до трети сет.

В него рускинята продължи да доминира и поведе с 2-0 след ранен пробив. Бенчич бе решена да се бори докрай и можеше да възстанови равенството, но в осмия гейм пропусна три точки за пробив и това позволи на Самсонова да възстанови разликата от два гейма при 5-3. В оказалия се последен в мача девети гейм световната №106 пропусна шампионска точка, но малко след това стигна до втора възможност, при която оформи крайното 1-6, 6-1, 6-3 след точно 100 минути на корта.