Шарма спечели първата си WTA титла след триумф над Жабур

MUSC Health Women’s Open, финал

Астра Шарма – Онс Жабур 2-6, 7-5, 6-1

Световната №165 Астра Шарма спечели титлата на WTA 250 турнира в Чарлстън след победа в три сета над първата в схемата Онс Жабур. Австралийката загуби тежко първия сет, но успя да осъществи впечатляващ обрат и да триумфира с първия си WTA трофей. С днешния успех Шарма отбеляза още едно значимо лично постижение – намиращата се на 27-мо място в ранглистата Жабур е най-високо ранкираната тенисистка, която тя някога е побеждавала.

Финалът в Чарлстън бе втори за Шарма на ниво WTA. През 2019 г. тя достигна до мача за трофея на турнира в Богота, но загуби от Аманда Анисимова.

Австралийката имаше лек превес при отбелязаните точки както на сервис (52-48), така и на ретур (38-32). И двете опонентки имаха по седем възможности за пробив, като Шарма оползотвори една повече (5-4).

Непоставената тенисистка спечели откриващия гейм, но веднага след това Жабур вдигна значително темпото и установи пълен контрол върху играта. Тунизийката спечели пет поредни гейма и на два пъти проби сервиса на опонентката си, като по този начин поведе с 5-1 и на практика реши сета. Шарма намали водачеството си с гейм на нула, но след това Жабур стигна до два поредни сетбола. Австралийката спаси първия, но при втория си опит водачката на схемата постигна целта си и спечели първата част с 6-2.

Вторият сет започна по аналогичен начин – Шарма излезе напред в резултата, но Жабур възстанови равенството. Този път обаче австралийката си върна водачеството, след което проби за 3-1. Световната №27 успя да отговори на предизвикателството и изравни резултата, след което както тя, така и Шарма спечелиха следващите си два сервис гейма и така резултатът достигна 5-5.

Изглеждаше, че тенденцията ще се запази след като Шарма поведе с 6-5, но в дванадесетия гейм Жабур стигна до два поредни геймбола. Австралийката обаче спечели четири безответни точки и осъществи обрат, благодарение на който надделя със 7-5 и доведе мача до решаващ трети сет.

Австралийката бе във видимо по-добра физическа кондиция в началото на заключителната част и записа ранен пробив, повеждайки с 2-0. Жабур намали резултата, но Шарма възстанови разликата от три гейма при 3-1, макар да пропусна два брейкпойнта преди да успее да го постигне. Световната №165 продължи да доминира, като спечели следващото си подаване на 15, а в шестия гейм отново успя да пробие, след като навакса пасив от 15-40. Австралийката приключи мача по-най добрия начин – с гейм на нула, оформяйки крайното 2-6, 7-5, 6-1 след малко под два часа на корта.