Симона Халеп е на финал в Рим след драматична победа над Мугуруса

Internazionali BNL d’Italia, полуфинал

Симона Халеп – Гарбине Мугуруса 6-3, 4-6, 6-4

Симона Халеп се класира за финала на Мастърс турнира в Рим след раматична трисетова победа над Гарбине Мугуруса. Мачът, който бе очакван с огромен интерес, не разочарова любителите на тениса, като и двете опонентки демонстрираха много динамична и атрактивна игра.

Мачът започна отлично за Халеп, която успя бързо да поведе с 2-0 и пое изцяло инициативата. Мугуруса намали резултата, но настоящата шампионка на Уимбълдън реализира нов пробив и направи преднината си още по-изразителна, повеждайки уверено с 5-1.

Мугуруса обаче отказа да се предаде и в следващите два гейма даде само една точка на опонентката си, намаявайки резултата на 5-3. Въпреки това преднината на Халеп вече бе твърде голяма и световната №2 не допусна водачеството ѝ да бъде застрашено, като в деветия гейм приключи сета с втората си възможност. След края на първия сет Мугуруса поиска медицинско прекъсване заради болки в кръста. Испанката трябваше да напусне корта за няколко минути, за да ѝ бъде оказана помощ, след което се завърна за втория сет. В неговото начало съперничките си размениха по един гейм, след което Халеп реализира пробив и поведе  3-1. Мугуруса прекъсна серията на опонентката си и намали резултата, оставяйки интригата жива. В шестия гейм испанката спечели две точки с помощта на мрежата – нещо, което видимо изнерви Симона Халеп. Въпреки този малшанс обаче шампионката на Уимбълдън успя да спечели гейма и да поведе с 4-2. Simona-Halep Мачът изглеждаше решен, но Мугуруса показа своя пословичен боен дух. Заради травмата си испанката заложи на по-кратки и агресивни разигравания, като тази тактика с увенча с успех. Атаките на испанката ставаха все по-прецизни, а Халеп бе принудена непрестанно да се движи по цялата дължина на корта. Това развитие на срещата определено хвана румънката неподготвена и Мугуруса осъществи зрелищен обрат, като спечели четири поредни гейма и приключи сета при 6-4 в своя полза.

В заключителния сет Халеп отново намери обичайния си ритъм и наложи невероятно темпо, на което Мугуруса нямаше отговор. Световната №2 на практика реши мача, като поведе с 4-0 и не допускаше испанката отново да демонстрира играта си от втория сет. Особено драматичен бе четвъртият гейм, когато Мугуруса спаси цели четири точки за пробив, преди Халеп все пак да успее да надделее.

Мугуруса спечели първия си гейм в сета, но Халеп веднага възстанови разликата, правейки резултата 5-1. Изглеждаше, че този път румънката няма как да изпусне контрола върху мача, но ситуацията от втория сет започна да се повтаря. Мугуруса осъзна, че няма абсолютно нищо за губене, и заигра много смело и агресивно, като стигна до пробив и направи резултата 5-4, печелейки деветия гейм на нула.

В десетия гейм Халеп поведе с 30-0, но Мугуруса намали резултата. Иначе чудесният мач обаче приключи доста безславно за двукратната шампионка от Големия шлем, която направи две поредни двойни грешки, подарявайки гейма на Халеп, а заедно с него и мястото на утрешния финал.

Там Симона Халеп ще очаква победителката от мача между Маркета Вондрушова и настоящата шампионка Каролина Плишкова, които играят по-късно днес.