След сет и пробив пасив: Рибакина отстрани Мира Андреева

China Open, осминафинал

Елена Рибакина – Мира Андреева 2-6, 6-4, 6-1

Елена Рибакина се класира за четвъртфиналите в Пекин след победа над Мира Андреева. Рускинята започна отлично мача и бе само на два гейма от победата, но впоследствие световната №5 постепенно вдигна нивото и продължи силното си представяне в Китай.

Следващата ѝ опонентка ще бъде Арина Сабаленка или Жасмин Паолини.

Рибакина имаше значително превъзходство по отношение на асовете (10-2), като освен това спечели 73% от точките си на първи сервис (36/49). Представителката на Казахстан реализира четири от петте си шанса за пробив (80%), докато Андреева оползотвори три от своите девет брейкпойнта (33%).

Андреева проби още в самото начало, след което затвърди брейка за 2-0. Сервисът на рускинята ѝ донесе множество лесни точки, а атаките ѝ от основната линия също създаваха сериозни проблеми на Рибакина. Световната №5 опита да отговори, но рускинята стигна до нов пробив, след което спечели сета с 6-2.

Силните минути за Андреева продължиха във втория сет, когато тя отново проби първа и поведе с 4-2. Впоследствие обаче Рибакина започна да рискува много повече при атаките си и тази тактика се отплати. Миналогодишната шампионка от Уимбълдън записа два последователни брейка, изравнявайки сетовете след 6-4.

По-големият опит и по-добрата физическа кондиция на Рибакина все повече накланяха везните в нейна полза. Финалистката от Australian Open установи пълен контрол върху случващото се на корта, увеличавайки серията си от поредни спечелени геймове на девет. Андреева спаси мачбол и намали резултата, но не за дълго, тъй като няколко минути по-късно Рибакина оформи крайното 2-6, 6-4, 6-1 след малко под 2 часа игра.