Свитолина надделя над Бадоса на старта в Ийстбърн

Viking International Eastbourne, първи кръг

Елина Свитолина – Паула Бадоса 4-6, 6-1, 7-6(1)

Елина Свитолина записа драматична победа над Паула Бадоса на старта на WTA 500 турнира в Ийстбърн. Украинката загуби първия сет, след като пропиля аванс от 4-1, но въпреки това успя да намери изход от трудната ситуация и да се класира за осминафиналите на надпреварата.

Там нейна опонентка ще бъде Елена Рибакина, която по-рано днес победи представителката на домакините Хариет Дарт.

Свитолина успя да поведе, след като в откриващия първи гейм спаси четири точки за пробив, но Бадоса също спечели първото си подаване и изравни. Украинката обаче бързо си върна инициативата и осъществи първия пробив в мача, след който натрупа аванс от 4-1. След това обаче в играта на втората поставена настъпи внезапен спад, от който Бадоса се възползва напълно. Испанката изигра най-силния си период в мача и направи серия от пет поредни спечелени гейма, като по този начин се наложи с 6-4 в първата част.

Противно на развитието на играта, втория сет започна вихрено за Свитолина. Украинката демонстрира бърза и агресивна игра, за която нейната опонентка не намираше отговор, и сравнително лесно направи резултата 5-0 в своя полза. Бадоса върна един гейм, но нейната опонентка спечели следващото си подаване и надделя категорично с 6-1 във втория сет.

Свитолина поведе с 2-0 в заключителната част, но Бадоса върна пробива и възстанови равенството. Световната №5 обаче записа нов брейк, като впоследствие успя да съхрани разликата от два гейма до 5-3. Изглеждаше, че победата на Свитолина е съвсем близо, но Бадоса отново успя да изравни, макар да пропусна четири брейкпойнта в десетия гейм. Впоследствие и двете реализираха по още един пробив и така се стигна до тайбрек. В него Бадоса поведе първа, но след това Свитолина реализира седем безответни точки и триумфира с 4-6, 6-1, 7-6(1) след 2 часа и 20 минути на корта.

Това обаче не бе едиснтвеният интригуващ сблъсък в днешния ден от турнира. Бианка Андрееску и Йелена Остапенко също намериха място в следващата фаза, а световната №75 Камила Джорджи поднесе сензация, като елиминира шампионката Каролина Плишкова.