Свитолина отстрани Иванович и е на осминафинал, Бачински също продължава напред

Ролан Гарос, III кръг
Ана Иванович – Елина Свитолина 4-6 4-6

Преди срещата статистиката показваше само едно – големият фаворит в мача се казва Ана Иванович. Двете тенисистки бяха изиграли 7 срещи помежду си, а украинката имаше само един спечелен сет. И двете залагаха на офанзивния тенис и на идентична тактика. Елина Свитолина обаче беше приготвила изненада за шампионката от 2008 г. и я отстрани от турнира с 6-4 6-4.

Мачът започна с четири пробива. Свитолина  пласираше точно топките си в хода на разиграванията, но допускаше и някои грешки. При 1-1 Иванович допусна двойна грешка и позволи украинката да поведе с 2-1, но веднага след това изравни резултата. Големият въпрос оставаше – кога някоя от двете тенисистки ще спечели подаването си?

Това направи Ана Иванович в петия гейм, а веднага след това и Елина Свитолина направи същото за 3-3. Двете си размениха по още един пробив за 4-4. А след поредния пробив и 5-4 за Свитолина, украинката сервираше за сета и го спечели. По време на първия сет най-голямо впечатление правеше, че и двете тенисистки не покриваха корта добре при излизане на мрежата. Те редуваха отигравания от световна класа и непредизвикани грешки.

Проблемите за сръбкинята продължиха във втория сет и се превърнаха в тенденция, след като Свитолина поведе с 1-0 при подаването на Иванович, а после спечели и четвърти гейм подред за 2-0. Сръбкинята прекъсна серията на опонентката, но след 55 мин. игра Свитолина водеше с 4-1 и предчувстваше победата. Оставаше й да направи два добри сервис гейма, но опонентката й проби за 4-2.

Украинката започна да играе стабилно на ретур и да прилага къси топки за първи път в мача, съперничката й обаче отвърна с убийствени удари по правата и намали непредизвиканите си грешки, за да запази интригата в шестия гейм от сета, който тя спечели и така се върна в битката. Веднага след това поставената под номер 14 спечели и следващия гейм и резултатът стана 4-4.

В решаващ момент от деветия гейм, Иванович извади удар от бекхенд в аут и остави всичко в ръцете на Елина Свитолина, която сервираше за място на осминафиналите при 5-4 преднина. Поставената под номер 18 не сгреши и заслужено спечели мястото си на осминафиналите, където чака победителката от двойката Серина Уилямс – Кристина Младенович.

Тимеа Бачински пък очаква по-голямата от сестрите Уилямс – Винъс или Ализе Корне, след като премина рутинно през представителката на домакините Полин Пермантие с 6-4 6-2. Поставената под №8 в основната схема имаше някои проблеми със затварянето на първия сет, но като цяло не остави съмнения в превъзходството си.

„Познаваме се много добре с Полин и я уважавам. Мачът беше труден, а публиката й даде своята подкрепа, което ме кара да съм още по-доволна от победата. Поех повече риск във важните точки и използвах опита си“, заяви Бачински в интервюто на корта.